Serwis Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego

W Polsce funkcjonuje kilkanaście centrów nauki. Każde z nich oferuje zwiedzającym m.in. interesujące wystawy, czy udział w ciekawych eksperymentach. Zajęcia w centrach łączą przyjemne z pożytecznym, pomagają przyswajać trudną wiedzę w interaktywny sposób. Być może już niebawem takie centrum powstanie na Podkarpaciu. O inicjatywie stworzenia „Podkarpackiego Kopernika” dyskutowali 3 czerwca eksperci, przedstawiciele podkarpackiej nauki oraz administracji.

Fundusze Europejskie na interaktywną edukację

Jest szansa, że podkarpacki ośrodek zostanie wybudowany przy pomocy Funduszy Europejskich. Środki na ten cel w wysokości 16 mln euro zabezpieczone zostały w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020.

„Podkarpacki Kopernik” może zostać usytuowany w podrzeszowskiej Jasionce, w okolicy Portu Lotniczego „Rzeszów – Jasionka” i Centrum Wystawienniczo-Kongresowego. Obecna na spotkaniu wicemarszałek Maria Kurowska, mówiła o roli, jaką ośrodek może pełnić w regionie:

Jest szansa, że przy wykorzystaniu środków zewnętrznych uda nam się wybudować centrum nauki na Podkarpaciu, które będzie ośrodkiem niezbędnym do uzupełnienia naszych inteligentnych specjalizacji, do pokazywania złożoności świata, a jednocześnie powiązań świata nauki ze światem naturalny – mówiła Maria Kurowska.

Idea podkarpackiego centrum nauki

W ośrodku planowana jest nie tylko popularyzacja wiedzy wśród dzieci i młodzieży. To ma być miejsce, w którym za pomocą różnych zajęć, rozmaitych wystaw, ekspozycji i eksponatów szerzona będzie interaktywna edukacja, zaprezentowana w atrakcyjnej i niesztampowej formie.

Szczegółową ideę funkcjonowania ośrodka zaprezentował podczas konferencji Tomasz Michalski - koordynator Zespołu ds. wypracowania koncepcji podkarpackiego centrum edukacji i prezes Stowarzyszenia Upowszechniania Wiedzy „ExploRes” w Rzeszowie:

Ekspozycja będzie prezentować wiedzę naukową jako wzajemnie powiązane i przenikające się trzy „makroobszary” identyfikowane pod hasłami: „Świat Wokół Nas”, „Nasza Cywilizacja” oraz „My, Ludzie”. Wybrana do eksponowania wiedza naukowa i techniczna będzie prezentowana z punktu widzenia człowieka – jego organizmu żyjącego w otaczającym nas świecie naturalnym, który jest poznawany, użytkowany oraz opisywany za pomocą narzędzi i zdobyczy cywilizacyjnych. Ta idea zostanie dopasowana do kontekstu regionalnego z wyeksponowaniem walorów regionu: przemysł, bioróżnorodność, klimat, krajobraz, zasoby naturalne. Każda z regionalnych specjalizacji wpisuje się w co najmniej dwa „makroobszary”. Tak skonstruowana ekspozycja może być modyfikowana, rozwijana i rozbudowywana o nowe obszary podczas funkcjonowania ośrodka – tłumaczył Tomasz Michalski.

W dyskusji o utworzeniu ośrodka udział wzięli eksperci, którzy na co dzień zajmują się zagadnieniami związanymi z funkcjonowaniem centrów nauki w Polsce: Kamila Myrdek-Rak - Dyrektor Ogrodów Doświadczeń "Humanitarium" we Wrocławiu; Robert Firmhofer - Dyrektor Centrum Nauki Kopernik w Warszawie; Rafał Sworst - Kierownik Ogrodu Doświadczeń im. St. Lema w Krakowie oraz Jerzy Jarosz - Pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Śląskiego ds. Organizacji „Parku Nauki” w województwie śląskim.

Eksperci bardzo pozytywnie odnieśli się do budowy podkarpackiego centrum nauki. Na zakończenie konferencji wymienili się pozytywnymi uwagami, co do koncepcji jego realizacji, organizacji oraz przyszłej działalności. Szczególnie chwalili związek centrum z inteligentnymi specjalizacjami regionu. Uznali, że to właśnie kontekst regionalny, w jakim będzie funkcjonowało centrum, stanie się jego wyróżnikiem na tle innych podobnych instytucji działających w kraju.

 Opracowała:
Sylwia Tęcza

 

Symbol punktu na mapie Znajdź punkt informacyjny
Funduszy Europejskich

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w regionie
Al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
Telefon: +48 17 747 64 15 , +48 17  747 64 82
zapytaj@podkarpackie.pl
poniedziałek: 7:30 - 18:00, wtorek - piątek: 7:30 - 15:30

Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie, Rzeczypospolita Polska, Podkarpackie, Unia Europejska

Urzad Marszalkowski

Portal FE

Serwisy programów

 
 
 
 

© 2014-2022 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Domena chroniona przez SECTIGO

 Strona RPO 2020 na portalu Facebook    Strona RPO 2020 na portalu Youtube     Instagram     Kanał informacyjny nagłówków wiadomości RSS