Od trzynastu lat Basznia Dolna organizuje jedną z największych imprez kulturalno – kulinarnych w regionie o międzynarodowym charakterze. Mowa o Festiwalu Dziedzictwa Kresów, który w tym roku odbył się na przełomie lipca i sierpnia. Podczas imprezy plenerowej na zakończenie wydarzenia, która jak zwykle zgromadziła tysiące sympatyków dobrej i smacznej kuchni, nie zabrakło beneficjentów Funduszy Europejskich, którzy na swoich stoiskach promocyjnych dzielili się doświadczeniami związanymi z wykorzystywaniem środków unijnych w województwie podkarpackim. Na wydarzenie można było dojechać bezpłatnym szynobusem zakupionym ze środków unijnych.

Wędrówki z Funduszami Europejskimi

Najlepszym przykładem dobrze zainwestowanych środków unijnych na działalność związaną z pielęgnowaniem tradycji, kultury i edukacji jest Kresowa Osada. To miejsce, które dzięki RPO WP 2007 – 2013 zyskało nowe znaczenie i od lat cieszy się dużym zainteresowaniem turystów z kraju i zagranicy. To miejsce spotkań i jednej z największych imprez plenerowych w regionie – Festiwalu Kultur i Kresowego Jadła. W tym roku finał wydarzenia odbył się 6 sierpnia. Starsi i młodsi uczestnicy, oprócz znakomitych doznań kulinarnych, mogli liczyć na przeprowadzane działania edukacyjne w Miasteczku Państw w ramach eventu: Wędrówki z Funduszami Europejskimi.

Funduszowa edukacja

Stoisko funduszowe na festiwalu kultur w Baszni Dolnej 02

Uczestnicy imprezy plenerowej mogli spacerować wzdłuż alejki informacyjnej, przy której swoje produkty prezentowali beneficjenci Funduszy Europejskich. Doświadczenia zebrane w trakcie rozmów podczas spaceru alejką potencjalni beneficjenci będą mogli wykorzystać w aplikowaniu o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Zdobyte informacje można było również podczas organizowanych warsztatów z pisania projektów. Dla najmłodszych uczestników imprezy przygotowany gry i zabawy edukacyjne, które zawsze kończyły się nagrodą w postaci gadżetów z logo Unii Europejskiej. Dużym wyzwaniem podjętym przez uczestników wydarzenia by ł udział w grze planszowej Podróż w euroczasie, organizowanej na stoisku promocyjnym RPO WP.