Tysiące osób wzięło udział w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich, które między 7 – 10 maja br. odbywały się
w województwie podkarpackim.

 Akcja, zainicjowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju miała charakter ogólnopolski. W ramach przedsięwzięcia można było odwiedzać różne miejsca, które powstały bądź rozwinęły się dzięki Funduszom Unijnym.

do-wstep

Na terenie województwa podkarpackiego w dniach otwartych udział wzięło ponad trzydzieści instytucji kulturalnych, sportowo – rekreacyjnych i turystycznych, a także biznesowych. Wśród nich Rzeszowska Trasa Podziemna,
Zamki w Łańcucie i Sanoku, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowego w Bóbrce, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Muzeum w Zyndranowej, Forty Twierdzy Przemyśl, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, a także sporo mniej znanych miejsc np. Groty Solne w Ziempniowie w powiecie mieleckim czy Wioska Rusińska w Odrzechowej, gmina Zarszyn, jak również Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego czy Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania w Mielcu. W ramach akcji wszystkie te miejsca organizowały albo darmowe zwiedzanie, rozmaite akcje, konferencje czy warsztaty.

7 maja – konferencja o RPO

Na szczególną uwagę zasługuje konferencja, która odbyła się 7 maja w Stalowej Woli. Podczas spotkania w auli Politechniki Rzeszowskiej podsumowano projekty zrealizowane w trakcie ostatnich kilku lat na terenie powiatu stalowowolskiego. W konferencji udział wziął również Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Dyrektor Departamentu Zarządzana RPO w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego Adam Hamryszczak. Przedstawiciele samorządu województwa mówili o nowej perspektywie finansowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 - 2020, która otwiera przed jednostkami samorządu terytorialnego nowe perspektywy i możliwości realizowania kolejnych projektów.
Dodatkową atrakcją były gry i zabawy zlokalizowane na parkingu przed budynkiem Politechniki, jak również stoiska promocyjne i pokazowe różnych szkół i instytucji wewnątrz budynku.

Tego samego dnia wieczorem na Zamku w Sanoku zebrało się setki osób, aby w Sali 25 Obrazów Zdzisława Beksińskiego posłuchać opowiadań wybitnego artysty, który pasjonował się nie tylko malarstwem. Opowiadania czytał światowej sławy aktor Andrzej Seweryn. Po odczycie aktor rozdawał autografy oraz odpowiadał na pytania dotyczące filmu o Zdzisławie Beksińskim, który latem przyszłego roku trafi na ekrany polskich kin. Andrzej Seweryn,
który zagra w filmie główną rolę podzielił się ze słuchaczami niezwykle osobistymi spostrzeżeniami i odczuciami dotyczącymi twórczości Beksińskiego i najbliższego filmowego projektu.

8 maja – O RPO na Zamku w Sanoku

Ulotki, gadżety promocyjne i informacje o nowej perspektywie finansowej RPO oraz podsumowania dotychczasowych projektów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem drugiego dnia DOFE, które odbyły się na dziedzińcu sanockiego zamku. Przedstawiciele pracowni rekonstrukcji historycznych SCUTUM zafundowali uczestnikom prawdziwą
podróż w czasie, inscenizując napad rozbójników na sanocki kasztel i turniej plebejski.
Uwieńczeniem tych wszystkich atrakcji był wieczorny koncert zespołu The Calog z Rzeszowa.

9 maja - Kresowa Osada w kolorach unijnych

W sobotę w Baszni Dolnej na terenie Kresowej Osady odbyło się jedno z ważniejszych wydarzeń w ramach wojewódzkich obchodów Dni Otwartych Funduszy Europejskich.
Kresowa Osada, została wybrana nieprzypadkowo. W tym urokliwym miejscu położonym u bram Roztocza jeszcze kilka lat temu nic nie wskazywało na to, że stanie się ono bardzo atrakcyjnym i w pełni wyposażonym ośrodkiem z bogatą ofertą dla turystów i mieszkańców całego regionu.
Dobry pomysł na zagospodarowanie dawnych popegeerowskich terenów okazał się strzałem w dziesiątkę, a przy pomocy środków unijnych możliwy do zrealizowania.
Wcześniej nieatrakcyjne i zaniedbane tereny zamieniono w wioskę, która tętni życiem i radością. Zaprasza wszystkich spragnionych dobrej kuchni, aktywnego wypoczynku, interesującej lekcji historii. Łączna wartość projektu opiewała na kwotę ponad 6 mln 350 tys. zł. z czego ponad 3 mln 850 tys. zł. pozyskano z RPO.

Wśród atrakcji oferowanych w ramach imprezy plenerowej w Baszni Dolnej oferowane były liczne atrakcje: podkarpacka kuchnia, zabawy i atrakcje dla dzieci, plenerowe SPA zorganizowane przez Uzdrowisko w Horyńcu, warsztaty historyczne, wystawa kolejowa i pokazy na bocznych torach na stacji Basznia Dolna, doświadczenia i eksperymenty organizowane przez Stowarzyszenie Explores i wiele innych. Główną atrakcją imprezy w Baszni był wieczorny koncert zespołu - Red Lips. Zobacz film:

W ramach imprezy plenerowej odbył się również konkurs kulinarny pt. „Specjały Podkarpackiej Kuchni", w którym udział wzięło 17 kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Lubaczów. Konkurs polegał na przygotowaniu dania tradycyjnego, opartego o tradycyjną recepturę. Pierwsze miejsce zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich w Krowicy Lasowej za potrawę pierogi z białym serem i czosnkiem niedźwiedzim. Konkurs został zorganizowany przez Departament PROW UMWP.

Szynobusem do Baszni Dolnej

Na imprezę plenerową w Kresowej Osadzie do Baszni Dolnej wiózł chętnych z Rzeszowa, Przeworska,
Jarosławia i okolic Lubaczowa specjalnie zamówiony szynobus.
To pojazd, którego zakup był możliwy również z funduszy unijnych.

Szynobus, którego właściwa nazwa to dwuczłonowy zespół trakcyjny z napędem spalinowym kosztował
11 milionów 502 tysiące złotych i został w pełni sfinansowany z RPO. Jeździ po województwie już rok.
Na Podkarpaciu pojawiło się łącznie 5 dwu lub trójczłonowych zespołów trakcyjnych, popularnie nazywanych szynobusami których zakup był możliwy z Programu.
Kosztowały łącznie 64 miliony 130 tysiące złotych i cała kwotę pozyskano w ramach RPO. Zobacz film:

W trakcie drogi do Baszni Dolnej podróżnym czas umilała Podwórkowa Kapela z Lubaczowa, natomiast gospodynie z Gminnego Ośrodka Kultury częstowały lokalnymi wyrobami tradycyjnymi.

Tego samego dnia interesujące spotkanie odbyło się również w Narolu w pięknej miejscowej cerkwi. Stała się ona bowiem wnętrzem teatru, w którym Teatr „Arka Lwowska" i Teatr Amatroski „Florianum" z Narola zafundowały publiczności wspaniałe widowisko. Tego dnia można było również zwiedzić cerkwię wraz z przewodnikiem.

10 maja – RPO w Łańcucie

W niedzielę tłumy turystów przewinęły się na Zamku w Łańcucie. O odbywających się Dniach Otwartych Funduszy Europejskich informowało specjalnie stoisko usytuowane wewnątrz Zamku,
przy którym konsultanci udzielali informacji o środkach unijnych, które pomogły przy odrestaurowywaniu łańcuckiego zabytkowego kompleksu.
To co udało się zrobić opowiada specjalna wielkoformatowa wystawa, którą zwiedzający mogli obejrzeć spacerując po „Ogrodach Włoskich". Zwiedzanie Oranżerii i Storczykarni odbywało się tego dnia bezpłatnie.