Serwis Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego

 

Podkarpacie otrzyma dodatkowe środki. Regionalny program Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021-2027 będzie większy. Pierwotna kwota, jaką miało otrzymać nasze województwo wynosiła  2 mld 181 mln euro. Teraz ta pula została zwiększona o ponad 84,5 mln euro. Ostatecznie w ramach nowego programu regionalnego FEP nasz region otrzyma do wykorzystania aż 2 mld 265 mln euro!!!

Dodatkowe pieniądze pochodzą z przesunięcia środków z Europejskiego Funduszu Społecznego. Chodzi o ponad 1 mld 164 mln euro. Ta pula – po ustaleniach Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnie z Komisją Europejską - została podzielona na 16 programów regionalnych. Podkarpackie jest 4 województwem w kraju, jeśli chodzi o wysokość alokacji z EFS.

Dodatkowe środki dla Podkarpacia (84,5 mln EUR) zwiększą pulę EFS (Europejskiego Funduszu Społecznego) w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia. Nowy program regionalny, tak jak poprzedni, jest bowiem finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Pierwszy fundusz to tzw. projekty „twarde”- infrastrukturalne, drugi to obszar projektów tzw. „miękkich” - społecznych. Teraz całkowita pula środków w EFS w ramach programu regionalnego zwiększa się 631 346 245 euro.

Komisja Europejska rekomenduje, aby przesunięte środki unijne koncentrować na priorytetowych obszarach, czyli przeznaczyć je przede wszystkim na wsparcie uchodźców, opiekę długoterminową czy edukację i dokształcanie osób dorosłych. Ostateczne decyzje o obszarach, które wymagają wsparcia KE pozostawiła w kompetencji regionów.

To naprawdę wspaniałe informacje. Jest to już kolejne powiększenie naszego programu regionalnego. Dziękujemy, że dostrzeżono większe potrzeby Podkarpacia w związku z działaniami wojennymi, które toczą się tuż za naszą granicą. To nie jedyna dobra informacja dla Podkarpacia. W nowych programach unijnych na poziomie krajowym m.in. FENiKS i FEPW będą dodatkowe środki przeznaczone na inwestycje kolejowe. Otwiera to drogę do oczekiwanych prac na linii nr 108 – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Informacje o zmianach w unijnych funduszach przekazali minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda oraz Małgorzata Jarosińska – Jedynak, sekretarz stanu w tym resorcie. Zarząd województwa reprezentował wicemarszałek Piotr Pilch. 

Tekst: Biuro prasowe UMWP

Symbol punktu na mapie Znajdź punkt informacyjny
Funduszy Europejskich

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w regionie
Al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
Telefon: +48 17 747 64 15 , +48 17  747 64 82
gpi@podkarpackie.pl
poniedziałek: 7:30 - 18:00, wtorek - piątek: 7:30 - 15:30

Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie, Rzeczypospolita Polska, Podkarpackie, Unia Europejska

Urzad Marszalkowski

Portal FE

Serwisy programów

 
 
 
 

© 2014-2022 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Domena chroniona przez SECTIGO

 Strona RPO 2020 na portalu Facebook    Strona RPO 2020 na portalu Youtube     Instagram     Kanał informacyjny nagłówków wiadomości RSS