Serwis Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego

Sobota, 2 września zapisze się w historii regionu, jako kolejne lotnicze święto. Wszystko za sprawą III Podkarpackich Pokazów Lotniczych, które w tym roku odbyły się w Krośnie. Miasto słynące z zawodów balonowych i produkcji szkła po raz pierwszy było gospodarzem dużego lotniczego show. Pokazy lotnicze, które rok temu organizowane były w Jasionce, a dwa lata temu w Mielcu pozostaną już coroczną tradycją w regionie. Jak podkreśla Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, tego typu imprezy plenerowe wspierają działania propagujące lotnictwo wśród mieszkańców regionu i osób z branży i szerzą wiedzę o tym, że jest to jedna z ważniejszych i najcenniejszych gałęzi gospodarki na Podkarpaciu.

Gwiazdy na niebie

W tym roku pokazy lotnicze, pomimo niesprzyjającej aury odwiedziło ponad 20 tys. widzów. Występy grup akrobacyjnych, jak zwykle zapierały dech w piersiach i mroziły krew w żyłach. Pod krośnieńskim niebem wystąpili m.in. Grupa Akrobacyjna Żelazny, Firebirds, Cellfast Flying Team, Royal Star Aero, Retro Sky Team, Formacja Pterodactyl czy Artur Kielak. W przerwach tego, co piloci prezentowali na niebie, sporo ciekawych atrakcji, oferowano na ziemi. 

Fundusze w roli głównej

Lotnicze wydarzenie wspierane było w dużej mierze przez Fundusze Europejskie, a dokładniej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014 – 2020. Na stoisku promocyjnym można było nie tylko zapoznać się z informacjami na temat możliwości aplikowania o środki. Biało – żółty namiot z hasłem „Zmieniamy Podkarpackie z RPO” momentami przeżywał prawdziwe oblężenie. Głównym tego powodem były zabawy i konkursy unijne, które odbywały się na miejscu imprezy. Za udział w różnych konkurencjach można było wygrać gadżety z unijnym logo, jednak by tak się stało trzeba było wykazać się odrobiną wiedzy na temat Unii Europejskiej. Duża popularnością cieszył się konkurs „Na skrzydłach Funduszy Europejskich”. Interaktywny quiz, który został przeprowadzony na terenie imprezy polegał na szukaniu unijnych pieczątek na stoiskach promocyjnych beneficjentów Funduszy Europejskich. Komplet pieczątek mógł zebrać tylko ten, który doskonale poradził sobie z pytaniami na temat Unii Europejskiej, środków unijnych, jak również samego Podkarpacia i Miasta Krosna. Cztery osoby, które najszybciej i najlepiej poradziły sobie z tym zadaniem  w nagrodę będą mogły teraz odbyć lot nad Podkarpaciem, na który zaprasza ich firma Royal Star Aero z Mielca – partner w konkursie.

Odlotowi beneficjenci

Lotnictwo to inteligentna specjalizacja Podkarpacia. To dziedzina gospodarki, która rozwija nasze województwo. A że Fundusze Europejskie są również po to, by wspierać mocne strony każdego regionu to nie mogło ich zabraknąć podczas pokazów. Impreza była również okazją do zaprezentowania beneficjentów Funduszy Europejskich z terenu Podkarpacia i to nie tylko tych, związanych z lotnictwem. Obecność podczas imprez masowych to po prostu okazja do szerzenia wiedzy i informacji na temat środków europejskich, które zostały już przez nich zagospodarowane. Poprzez prezentacje na stoiskach prowadzone są również akcje, zachęcające innych potencjalnych beneficjentów do sięgnięcia po unijne wsparcie.  Wraz z beneficjentami prezentowały się również m.in. Regionalne Centrum Kultur Pogranicza oraz Stowarzyszenie Wspierania Edukacji przy Dolinie Lotniczej. Obie instytucje cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród najmłodszych uczestników pokazów, których podniebne akrobacje jeszcze nie interesowały tak mocno, jak ich rodziców i opiekunów.  

Fot. EMKR Spotters

Zapraszamy na fotorelacje z pokazów lotniczych:

http://lotniczepodkarpackie.pl/iii-podkarpackie-pokazy-lotnicze-fotorelacja-aktualizowana-2/

https://plus.google.com/u/0/114934294287314346332

Symbol punktu na mapie Znajdź punkt informacyjny
Funduszy Europejskich

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w regionie
Al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
Telefon: +48 17 747 64 15 , +48 17  747 64 82
zapytaj@podkarpackie.pl
poniedziałek: 7:30 - 18:00, wtorek - piątek: 7:30 - 15:30

Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie, Rzeczypospolita Polska, Podkarpackie, Unia Europejska

Urzad Marszalkowski

Portal FE

Serwisy programów

 
 
 
 

© 2014-2022 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Domena chroniona przez SECTIGO

 Strona RPO 2020 na portalu Facebook    Strona RPO 2020 na portalu Youtube     Instagram     Kanał informacyjny nagłówków wiadomości RSS