Serwis Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego

Od Krosna przez Rymanów Zdrój aż po Ustrzyki Dolne – tak w skrócie wyglądała trasa objazdu studyjnego dla dziennikarzy zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w dniach 12 i 13 października br. W trakcie tej wyprawy przedstawiono najnowsze projekty realizowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014 – 2020.

Krok po kroku po RPO 2014 – 2020

Dotychczasowe objazdy studyjne związane były z realizacją projektów głównie z poprzedniej perspektywy. Tym razem grupa dziennikarzy reprezentująca lokalne i regionalne media miała okazję zapoznać się z najnowszymi inwestycjami, współfinansowanymi ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020. W trakcie objazdu pokazano łącznie 7 realizowanych inwestycji.

Organizacja objazdów studyjnych dla dziennikarzy po województwie podkarpackim śladami inwestycji unijnych to już tradycja. Ich celem jest nie tylko integracja społeczności dziennikarskiej i zaznajamianie ich z tematyką unijną w regionie, ale również umożliwianie bezpośrednich spotkań z beneficjentami, autorami projektów, ich wykonawcami, a także uczestnikami projektów.  

Ekologicznie w Dukli

Przygoda dziennikarzy z funduszami w regionie rozpoczęła się od wizyty w Dukli. Podkarpaccy reporterzy mieli okazję obejrzeć i osobiście przekonać się o efektach inwestowania pieniędzy unijnych w ekspozycje edukacyjno – przyrodnicze na przykładzie wystawy stworzonej w Zespole Karpackich Parków Krajobrazowych.

To niezwykłe miejsce, w którym zaaranżowano przestrzeń przyrodniczą, kulturową i geologiczną karpackich parków krajobrazowych wykorzystując połączone formy przekazu tj.: dioramy, instalacje scenografii leśnej, makiety zwierzęce i roślinne czy wielopowierzchniowe fotografie. Na realizację projektu, którego całkowita wartość wynosiła prawie 221 tys. zł, udało się pozyskać środki z RPO WP w wysokości 187 tys. zł – Cztery lata temu Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych zamienił swoją siedzibę w Krośnie na znacznie większą w Dukli. Po przeprowadzce stworzyliśmy salę edukacyjną na poddaszu, ale ciągle szukaliśmy środków, żeby wystawa przybrała formę bardziej współczesną i atrakcyjniejszą dla odbiorców, zwłaszcza że odwiedza nas kilka tysięcy osób rocznie. Od początku istnienia Zespołu ilość osób, które w różnych formach uczestniczyły w edukacji organizowanej przez naszą instytucję to ponad 50 tys. ludzi – podkreśla Ignacy Bielecki, specjalista ds. edukacji w Zespole.  

Smacznie w Rymanowie Zdroju

Kolejnym miejscem, które odwiedzili dziennikarze był Zakład Aktywności Zawodowej Smak w Rymanowie Zdroju. Reporterzy zaproszeni zostali do lokalu cukierniczo – gastronomicznego, w którym zatrudnienie znalazły osoby niepełnosprawne. Projekt unijny zrealizowany przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami okazał się strzałem w dziesiątkę. Powstał lokal, który nie tylko prężnie funkcjonuje, oferując mieszkańcom, kuracjuszom uzdrowiska i turystom przepyszne dania i desery, ale zatrudnia 16 osób z niepełnosprawnościami, dając im tym samym szansę na lepsze życie w społeczeństwie. Zatrudnieni objęci są dodatkowo rehabilitacją społeczno – leczniczą prowadzoną przez fizjoterapeutę, psychologa i doradcę zawodowego. Łączna wartość projektu to bagatela ponad 3,6 mln zł. Z RPO WP 2014 – 2020 pozyskano na jego realizację aż ponad 3 mln zł. - Potrzeba zatrudniania osób niepełnosprawnych i rozwijanie produkcji wyrobów garmażeryjnych idzie na tym terenie w parze. Produkujemy i sprzedajemy ogromne ilości żywności, a nasze pierogi słyną w najbliższej okolicy i nie tylko. Sprzedajemy  je głownie do innych ZAZ-ów, ale ostatnio rozpoczęliśmy współpracę z jednym ze sklepów w Sanoku, który sprzedaje nasze wyroby i prawdopodobnie w tym kierunku pójdziemy. Należy jednak pamiętać, że jesteśmy organizacją non profit, dlatego też ewentualne nadwyżki finansowe pochodzące z naszej działalności reinwestujemy w działania wspierające osoby niepełnosprawne – informuje Salvatore Di Pasquale – kierownik ZAZ-u.

Szkoła na piątkę

W dalszej kolejności grupa dziennikarzy odwiedziła Nowosielce w powiecie sanockim. Tutaj dziennikarze mieli okazję zapoznać się z realizacją dwóch projektów „Poprawa jakości kształcenia zawodowego w ZSCKR w Nowosielcach poprzez budowę poligonu uprawowego” oraz „Poprawa jakości kształcenia zawodowego w ZSCKR w Nowosielcach poprzez przebudowę garaży na zaplecze dydaktyczne praktycznej nauki zawodu”. W obu przypadkach pieniądze z RPO WP umożliwiły rozbudowę infrastruktury Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach. – Kilka lat temu w naszej szkole uczyło się 120 osób. W tej chwili, przy niżu demograficznym, który dotyka szkoły średnie mamy prawie 400 uczniów. Widać, że dzięki działaniom poprawiającym bazę dydaktyczną młodzież przychodzi i chcę się uczyć u nas. Ciągle ogromną popularnością cieszą się zawody takie jak: technik żywienia, technik weterynarii, czy architekt krajobrazu – bez inwestycji rozwijających naszą bazę edukacyjną z Funduszy Europejskich kształcenie w tych kierunkach byłoby mniej atrakcyjne – wyjaśnił dziennikarzom Józef Gocko, Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach.

Dzięki realizacji pierwszego projektu placówka uzyskała dodatkową powierzchnię do kształcenia praktycznej nauki zawodu przez cały rok, w szkole poprawiła się jakość nauczania i powstały nowe miejsca dla dodatkowych 50 uczniów. Te cele osiągnięto za pieniądze unijne w kwocie prawie  3 mln zł. Całkowita wartość projektu to ponad 3,8 mln zł. Drugi projekt opiewał na kwotę ponad 3,8 mln zł., z czego z Unii udało się pozyskać prawie 3 mln zł. Realizacja drugiego projektu poprzez przebudowę i rozbudowę istniejącego budynku garaży przyczyniła się do zwiększenia dodatkowej powierzchni na sale dydaktyczne, klasy i pracownie do praktycznej nauki zawodu.

„Piłsudski” w Ustrzykach z perspektywami

Drugi dzień objazdu studyjnego rozpoczął się od wizyty w Zespole Szkół Licealnych im. Józefa Piłsudskiego w Ustrzykach Dolnych. W szkole, która tego dnia obchodziła Dzień Edukacji Narodowej, dziennikarzy przyjęła Dyrekcja oraz przedstawiciel Starostwa Powiatowego. Szef placówki, opowiedział o dwóch projektach zrealizowanych w ostatnim czasie z nowej perspektywy RPO WP. Jeden z nich związany był z modernizacją i wyposażeniem pracowni językowej, matematycznej, informatycznej i chemicznej. Młodzież zyskała nowe, świetnie wyposażone sale oraz nowoczesny sprzęt. -  Żeby wszystkie pomieszczenia dydaktyczne, zwłaszcza te do nauki przedmiotów ścisłych, przyrodniczych były dobrze wyposażone to trzeba ogromnych nakładów finansowych. Pieniądze zagwarantowane w budżecie naszej jednostki samorządu terytorialnego wystarczają na bieżącą działalność. Takie projekty dają nam szanse perspektywicznego rozwoju. – podkreślał Arkadiusz Lupa, Dyrektor Zespołu Szkół Licealnych w Ustrzykach Dolnych. Wartość projektu to ponad 1 mln zł, z czego z Unii Europejskiej udało się pozyskać na jego realizację ponad 879 tys. zł.

Ponadto szkoła realizuje również inny projekt unijny, dzięki któremu nowe oblicze zyskała sala gimnastyczna. Zakres prac związany był m.in. z dociepleniem hali, czy wykonaniem nowych instalacji. Druga część tego projektu została natomiast wykonana w budynku Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczych. Całkowita wartość projektu to ponad 2 mln zł., z czego wartość dofinansowania z RPO WP wyniosła ponad 1,7 mln zł.

Pachnący jeszcze nowością

Na koniec objazdu oraz wizyty w Ustrzykach Dolnych dziennikarze zawitali do Przedszkola nr 1. Tam mieli okazję zwiedzić wybudowany przy przedszkolu gminnym żłobek. On również powstał dzięki Funduszom Europejskim. Na jego realizację udało się pozyskać z RPO WP 2014 – 2020 kwotę w wysokości ponad 940 tys. zł. Będzie to jedyny żłobek w mieście – Jedną z wartości dodanych tego projektu jest to, że teraz mamy dwu i trzy latków w Ustrzykach będą mogły zostawić swoje maluszki pod dobrą opieką i spokojnie wrócić do pracy czy też w przypadku pań bezrobotnych, zacząć jej szukać. W żłobku stworzymy trzy oddziały dla 45 dzieci w wieku 2-3 lat. Jesteśmy gotowi w 100 procentach na otwarcie. Oprócz zaplecza dydaktyczno – opiekuńczego ten obiekt posiada pełne zaplecze socjalne, pielęgniarskie i lekarskie w postaci gabinetów specjalistycznych. Wkrótce ruszymy z naborem kadry pedagogów. Rekrutację dzieci przeprowadzimy w listopadzie. Żłobek ruszy od stycznia przyszłego roku. – poinformował Jacek Przybyła z Urzędu Miasta w Ustrzykach Dolnych.

Test z RPO WP 2014 – 2020

Jak podkreślali dziennikarze, wędrówka po projektach unijnych w województwie podkarpackim była dla nich interesującym doświadczeniem. Wrócili do swoich redakcji pełni wrażeń i materiałów dziennikarskich. Niektórzy wrócili również z nagrodami wygranymi podczas konkursów na temat wdrażania Funduszy Europejskich w regionie, które organizatorzy zapewnili im podczas objazdu. Sprawne odpowiadanie na pytania potwierdziło, że nie ma dla nich tematów związanych z Funduszami Europejskimi, które mogłyby sprawić im trudność. 

Symbol punktu na mapie Znajdź punkt informacyjny
Funduszy Europejskich

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w regionie
Al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
Telefon: +48 17 747 64 15 , +48 17  747 64 82
zapytaj@podkarpackie.pl
poniedziałek: 7:30 - 18:00, wtorek - piątek: 7:30 - 15:30

Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie, Rzeczypospolita Polska, Podkarpackie, Unia Europejska

Urzad Marszalkowski

Portal FE

Serwisy programów

 
 
 
 

© 2014-2022 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Domena chroniona przez SECTIGO

 Strona RPO 2020 na portalu Facebook    Strona RPO 2020 na portalu Youtube     Instagram     Kanał informacyjny nagłówków wiadomości RSS