Serwis Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego

„Wielki Testament” pod takim tytułem odbył się w niedzielę 26 listopada koncert wieńczący VI Festiwal poświęcony twórczości Edwarda Stachury. Sala widowiskowa Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie wypełniła się po brzegi fanami Stachury i Festiwalu, który od kilku lat gości na Podkarpaciu. Wśród widzów obecny był również Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl. Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku Festiwal wywarł duże wrażenie i emocje. Wśród artystów pojawili się młodzi utalentowali muzycy z Polski i z zagranicy. W tym roku utwory Stachury wykonywane były w językach: francuskim, aramejskim i po hebrajsku.

Promowanie talentów

Od początku w organizację „Festiwalu Stachura”, zaangażowane są dwa regiony: podkarpackie i kujawsko – pomorskie. Wydarzenie oprócz przypominania twórczości polskiego poety ma na celu pielęgnowanie polskiej twórczości i promowanie młodych talentów. Inicjatywa od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Podkarpacia. W tym roku na koncert – spektakl finałowy, wieńczący warsztaty, który organizowany był zarówno w Smolniku, jak i w WDK ściągnęły tłumy.

Wśród publiczności podczas koncertu w Smolniku znalazły się także osoby, które na co dzień ze względu na pełnione funkcje dokładają wielu starań związanych z pielęgnowaniem kultury, czy promowaniem polskich artystów, a prywatnie jak sami podkreślają są ogromnymi wielbicielami Festiwalu, w tym: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju – Adam Hamryszczak, Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Wojciech Magnowski – Dyrektor Departamentu Zrządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.

Praca pod okiem specjalistów

Festiwal twórczości Stachury to jednak przede wszystkim warsztaty młodych wokalistów. W tym roku swoje muzyczne talenty pielęgnowało 11 osób z Polski i zagranicy. Warsztaty odbywają się pod okiem Romana Kołakowskiego, kierownika artystycznego festiwalu, reżysera spektaklu i autora muzyki do tekstów śpiewanych przez młodzież oraz Adama Skrzypka, kierownika muzycznego Teatru Capitol we Wrocławiu i jego zespołu, a także Magdaleny Śniadeckiej – Skrzypek, trenerki wokalnej.

Finałowy koncert – spektakl „Wielki Testament” w Rzeszowie uświetnili swoimi występami inni doskonali artyści: Rusó Sala z Katalonii, Piotr Bukartyk – kompozytor, autor tekstów, wokalista i artysta kabaretowy i Marek Bałata – pochodzący z Mielca polski wokalista jazzowy, kompozytor, grafik.  

Zobacz fotorelację z wydarzenia na naszym profilu Google+

Symbol punktu na mapie Znajdź punkt informacyjny
Funduszy Europejskich

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w regionie
Al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
Telefon: +48 17 747 64 15 , +48 17  747 64 82
zapytaj@podkarpackie.pl
poniedziałek: 7:30 - 18:00, wtorek - piątek: 7:30 - 15:30

Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie, Rzeczypospolita Polska, Podkarpackie, Unia Europejska

Urzad Marszalkowski

Portal FE

Serwisy programów

 
 
 
 

© 2014-2022 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Domena chroniona przez SECTIGO

 Strona RPO 2020 na portalu Facebook    Strona RPO 2020 na portalu Youtube     Instagram     Kanał informacyjny nagłówków wiadomości RSS