Serwis Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego

- Cieszymy się bardzo, że kolejny rok wdrażania Funduszy Europejskich mija. Mamy w tym zakresie w naszej ocenie pewne sukcesy, ale ciągły monitoring Ministerstwa Rozwoju zwłaszcza w zakresie kontraktowania czy też wydatkowania środków unijnych zmusza nas do ciągłej i bardzo intensywnej pracy, a w tym systemie Państwo jako beneficjenci odgrywacie bardzo ważną rolę – mówił podczas konferencji podsumowującej stan wdrażania RO WP  Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Konferencja odbyła się 8 grudnia i zgromadziła sporo słuchaczy, w tym: samorządowców, przedstawicieli firm, instytucji i stowarzyszeń.

Dane za 2017 rok

Celem konferencji było podsumowanie stanu wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego 2014 – 2020 w całym 2017 roku. Uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z najnowszymi danymi na temat już przeprowadzonych naborów, a także funduszy unijnych, które wpłynęły na konta beneficjentów.

- Myślę, że dobre jest to, że się spotykamy i mówimy na jakim jesteśmy etapie. Usłyszymy dziś od przedstawiciela Ministerstwa Rozwoju jak plasujemy się pod tym kątem w skali kraju. Oczywiście wszyscy chcielibyśmy w 2018 r. zatrzymać rezerwę wykonania, która wynosi 6%, a wiec jest niebagatelną kwotą w skali całego RPO WP. Zadanie nie będzie proste, ale myślę, że Państwo jako beneficjenci wydatnie się do tego przyczynicie – podkreślał Marszałek Ortyl.

Adam Hamryszczak – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, który tego dnia reprezentował resort stojący na straży Funduszy Europejskich w Polsce, porównał poziom wdrażania środków europejskich w naszym regionie w stosunku do innych województw.

- Patrząc na wyniki wdrażania, zwłaszcza jeśli chodzi o kontraktację to województwo podkarpackie jest na dobrym poziomie. Zwłaszcza w kontekście całego programu Polska Wschodnia, ten region wyróżnia się znakomitymi wynikami, więc nie ma problemów w zakresie kontraktacji – powiedział podczas spotkania.

Oprócz danych porównawczych Minister Hamryszczak zaprezentował zebranym szanse płynące z bardzo atrakcyjnego dla beneficjentów nowego instrumentu finansowego Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka oraz Programu Polska Wschodnia 2014 – 2020.

EFRR oraz EFS

Podczas konferencji sporo czasu poświecono na omówienie osi, z której czerpią mikro, mali i średni przedsiębiorcy. To oś, za którą odpowiada Departament Wspierania Przedsiębiorczości, na którego czele stoi Małgorzata Jarosińska – Jedynak. Częścią wystąpienia Pani Dyrektor była prezentacja zasad pobierania  pożyczek na rozwój przedsiębiorstw, które oferowane są od jakiegoś czasu na bardzo preferencyjnych warunkach przez: Agencję Rozwoju Regionalnego MARR S.A. oraz Lubelską Agencję Rozwoju.

Tego dnia dużo czasu poświecono również na podsumowanie efektów wdrażania funduszy płynących z Europejskiego Funduszu Społecznego, a więc tego wspierającego projekty „w rozwój człowieka”. Swoimi spostrzeżeniami na ten temat podzielił się główny specjalista w tej dziedzinie w UMWP – Andrzej Burnat. Wszystkie prezentacje dostępne są tutaj.

Konferencja odbyła się w G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce i była wydarzeniem towarzyszącym EKOGALI. Corocznych targów żywności ekologicznej.

Fotorelacja z konferencji dostępna jest na naszym profilu Google+

 

 

Symbol punktu na mapie Znajdź punkt informacyjny
Funduszy Europejskich

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w regionie
Al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
Telefon: +48 17 747 64 15 , +48 17  747 64 82
zapytaj@podkarpackie.pl
poniedziałek: 7:30 - 18:00, wtorek - piątek: 7:30 - 15:30

Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie, Rzeczypospolita Polska, Podkarpackie, Unia Europejska

Urzad Marszalkowski

Portal FE

Serwisy programów

 
 
 
 

© 2014-2022 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Domena chroniona przez SECTIGO

 Strona RPO 2020 na portalu Facebook    Strona RPO 2020 na portalu Youtube     Instagram     Kanał informacyjny nagłówków wiadomości RSS