Serwis Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego

 

Ponad tysiąc uczestników, prawie 20 firm i prawie 200 rozmów kwalifikacyjnych – to bilans wydarzenia „Wystartuj z nami”, które odbyło się w miniony czwartek 26 kwietnia w Zespole Szkół Mechanicznych. To impreza, skierowana głównie do ludzi młodych, zarówno tych którzy szukają pracy oraz tych, którzy są na finiszu edukacji i już wkrótce będę zmuszeni do podjęcia pracy, ale także dla jeszcze młodszych osób, które swoje kariery zawodowe mają jeszcze daleko przed sobą. Wszystko po to, by promować szkolnictwo zawodowe, informować o potrzebach na rynku pracy zwłaszcza w branży lotniczej oraz weryfikować już od najmłodszych lat oczekiwania młodych osób względem swojej kariery.

Łączenie potencjału z zapotrzebowaniem na rynku pracy

Idea i pomysł wydarzenia zrodził się w głowach pracowników firmy Linetech Aircraft Maintenance, którzy postanowili pomóc młodym ludziom bezrobotnym znaleźć pracę,  a uczącym się jeszcze młodym kadrom przybliżać oczekiwania pracodawców i zapotrzebowanie na rynku pracy, zwłaszcza w branży lotniczej.

Bardzo szybko do współpracy przystąpiły: Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Partnerem wydarzenia, w murach którego odbywa się cała impreza jest Zespół Szkół Mechanicznych przy ul. Hetmańskiej w Rzeszowie. 

Cała impreza odbywała się pod hasłem: Czas na Fundusze Europejskie. Wsparcie finansowe z RPO WP umożliwiło bowiem organizację warsztatów na temat możliwości, jakie w procesie kształcenia i rozwijania umiejętności na rynku pracy niosą Fundusze Europejskie. W trakcie trwania wydarzenia przeprowadzono pogadanki na temat oferowanych na rynku aktualnych kursów i szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe oraz na temat możliwości pozyskiwania funduszy na otwarcie własnej działalności gospodarczej przez młodych i bezrobotnych. Dla pracodawców natomiast przeprowadzono warsztaty związane z Funduszami Europejskimi przeznaczonymi na rozwój firm. 

Kołowanie i nawigacja w poszukiwaniu dobrego zawodu i pracy

Wydarzeniu przyglądał się Jerzy Cypryś, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Podczas oficjalnego otwarcia podzielił się swoimi przemyśleniami na temat idei i sensu organizacji tego typu inicjatyw:

Nazwa imprezy „Wystartuj z nami” kojarzy mi się z kołowaniem i nawigacją podczas lotu. Odnosząc te słowa do dzisiejszego wydarzenia można powiedzieć, że proces kołowania to ten moment, w którym młodzi ludzie próbują gdzieś wystartować. I właśnie dziś mają doskonałą okazję by skorzystać z wiedzy i doświadczenia firm tu obecnych, by odpowiednio dotrzeć na przysłowiowy „pas startowy”. Nawigacja natomiast wiąże się z obraniem przez nich właściwego kierunku związanego z własnym potencjałem intelektualnym i możliwościami by odnaleźć się na rynku pracy i nie czuć zagrożenia związanego z ukończeniem chybionego kierunku - skierował swoje słowa do młodzieży podczas przemówienia.

Młodzi ludzie cenią sobie tego typu inicjatywy, bo jak sami mówią mają wszystko w jednym miejscu.

Sprawdzamy oferty różnych firm, dowiadujemy się o różnych opcjach. Pomimo tego, że jeszcze się uczymy to już robimy rozeznanie. Kształcimy się na kierunku technik mechanik lotniczy, a swoją przyszłość wiążemy z pracą w jednej z lotniczych firm. To nasze marzenia… – słyszymy od Mariusza i Michała, uczestników wydarzenia. 

Wydarzenie Wystartuj z nami odbyło się już po raz trzeci. Organizatorzy deklarują, że na tym nie koniec i kolejna impreza odbędzie się jeszcze w tym roku.

Symbol punktu na mapie Znajdź punkt informacyjny
Funduszy Europejskich

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w regionie
Al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
Telefon: +48 17 747 64 15 , +48 17  747 64 82
zapytaj@podkarpackie.pl
poniedziałek: 7:30 - 18:00, wtorek - piątek: 7:30 - 15:30

Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie, Rzeczypospolita Polska, Podkarpackie, Unia Europejska

Urzad Marszalkowski

Portal FE

Serwisy programów

 
 
 
 

© 2014-2022 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Domena chroniona przez SECTIGO

 Strona RPO 2020 na portalu Facebook    Strona RPO 2020 na portalu Youtube     Instagram     Kanał informacyjny nagłówków wiadomości RSS