Serwis Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2021 za nami. Wydarzenie, którego celem jest promocja projektów realizowanych z pomocą unijnych funduszy, obfitowało w wiele ciekawych eventów w całej Polsce. Na Podkarpaciu najwięcej wydarzeń zorganizowano w Krośnie i w Bóbrce. Sporo mówiliśmy o możliwościach, jakie przyniosły i jeszcze z pewnością przyniosą środki unijne.

Energia z Funduszy

Miejsce tegorocznych DOFE nie było przypadkowe. Krosno i Bóbrka są związane z postacią Ignacego Łukasiewicza. To właśnie jego działalność nieodwracalnie zmieniła świat. Wpłynęła też na nasz region i ukształtowała silny charakter jego mieszkańców, który w połączeniu z Funduszami Europejskimi, daje ludziom niesamowitą E N E R G I Ę do działania, spełniania i realizacji swoich celów i marzeń oraz osiągania osobistych sukcesów.

Jak wynika z danych podawanych na początku września br., realizowane są tysiące inwestycji na łączną kwotę prawie 13 mld zł. Dofinansowanie unijne wyniosło niemal 9 mld zł. Te liczby tylko potwierdzają, że skala i wartość unijnych projektów w naszym regonie są imponujące. DOFE to ogólnopolska inicjatywa, która organizowana jest właśnie po to, by o tych przedsięwzięciach mówić i inspirować innych do działania.

Beneficjenci otwierają drzwi do projektów

W DOFE udział można było wziąć na kilka sposobów. Jednym z nich była prezentacja filmiku o projekcie na stronie www.dniotwarte.eu. Tam również można było zgłosić organizację własnego wydarzenia. Zdecydowali się na to np. Muzeum – Zamek w Łańcucie, Magurski Park Narodowy, Centrum Dziedzictwa w Besku, Inkubator Przedsiębiorczości w Krośnie, Urząd Miasta w Jaśle, Oczyszczalnia Ścieków Łęgi w Rzeszowie, Fundacja GaMon w Tarnobrzegu i Kryta Pływalnia w Kolbuszowej.

Województwo Podkarpackie zorganizowało trzydniowe wydarzenie pod nazwą „Energia z Funduszy”. 17 i 18 września spotkania odbywały się w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie, a 19 września w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Pierwszego dnia na warsztatach w formule online, mowa była o możliwościach pozyskiwania środków z Unii. Drugiego dnia gospodarzami spotkań byli sami beneficjenci. W programie znalazły się m.in. pokazy naukowe, ciekawostki oraz kursy z cyklu „zrób to sam”, np. szybki kurs pieczenia sernika. Relacja z tych spotkań dostępna jest na kanale Odmienione Podkarpackie na YouTube oraz na profilu odmienionepodkarpackie na Facebooku.

Live z Funduszami z 17 września 2021 r.

Live z Funduszami z 18 września 2021 r.

W ramach DOFE Miasto Krosno i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zorganizował również doroczny bieg Lotnika na miejscowym lotnisku.

Niedziela natomiast była dniem dedykowanym małym poszukiwaczom ropy naftowej. Na pikniku w Bóbrce pojawił się sam… Ignacy Łukasiewicz. Pokazy malowania światłem, zjawiska fizyczne, warsztaty ekologiczne i wiele innych atrakcji czekały tego dnia na wszystkich, którzy pojawili się mimo niezbyt sprzyjającej aury.

Drone Show w innym terminie

Niestety nie udało się zrealizować wszystkich wydarzeń zaplanowanych w tegorocznym programie DOFE. Z powodu fatalnej pogody, silnego wiatru i deszczu odwołany został pokaz dronów na Lotnisku w Krośnie. Dobra informacja jest jednak taka, że pokaz ten odbędzie się, ale w innym terminie. Data zostanie podana tak szybko, jak tylko zostanie ustalona z wykonawcami pokazu i partnerem wydarzenia – Miastem Krosno.

Drone Show to nietypowe wydarzenie. Dlatego zachęcamy Państwa do uczestniczenia w nim. Opowiemy o historii regionu, jego mocnych stronach oraz ewolucji, jaka już się dokonała i cały czas dokonuje dzięki Funduszom Europejskim.

Wszystkich zainteresowanych odsyłamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku odmienionepodkarpackie oraz na naszą stronę internetową: rpo.podkarpackie.pl.

Sylwia Tęcza
Oddział Komunikacji i promocji Funduszy Europejskich

 

Symbol punktu na mapie Znajdź punkt informacyjny
Funduszy Europejskich

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w regionie
Al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
Telefon: +48 17 747 64 15 , +48 17  747 64 82
zapytaj@podkarpackie.pl
poniedziałek: 7:30 - 18:00, wtorek - piątek: 7:30 - 15:30

Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie, Rzeczypospolita Polska, Podkarpackie, Unia Europejska

Urzad Marszalkowski

Portal FE

Serwisy programów

 
 
 
 

© 2014-2022 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Domena chroniona przez SECTIGO

 Strona RPO 2020 na portalu Facebook    Strona RPO 2020 na portalu Youtube     Instagram     Kanał informacyjny nagłówków wiadomości RSS