Serwis Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego

 

Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Apostolos Tzitzikostas przyjechał na granicę polsko-ukraińską w Korczowej. Zapoznał się z najważniejszymi problemami, z jakimi borykają się służby graniczne. Towarzyszyli mu marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Piotr Pilch.

Marszałek opowiadał o działaniach podejmowanych przez samorząd województwa, bieżących potrzebach, a także o tym, jaką rolę w pomocy uchodźcom z Ukrainy odegrali mieszkańcy regionu.

Chcemy zobaczyć, jakie potrzeby państwo macie, żeby wiedzieć, jak lepiej koordynować pomoc w Europejskim Komitecie Regionów. Jako przewodniczący widzę, że jest zainteresowanie władz regionalnych w całej Unii Europejskiej – oni chcą to lepiej zrozumieć, chcą wiedzieć, jakie są obecnie potrzeby, aby móc pomóc państwu wykonywać sprawniej te zadania. Chciałbym państwu pogratulować, bo wykonujecie fantastyczną pracę – podkreślił przewodniczący Tzitzikostas.

Zarówno to, co robicie jako Straż Graniczna, jak i to, co robi marszałek Władysław Ortyl jest niewiarygodne. Chcemy brać z tego przykład. To, co mogę zadeklarować teraz, to że nie zostawimy was samych sobie – dodał przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów.

Bardzo doceniamy to, że jest zainteresowanie ze strony nie tylko władz lokalnych, ale również Unii Europejskiej. Zawsze te podziękowania przekazuję swoim funkcjonariuszom, którzy są na pierwszej linii i wykonują niesamowitą pracę. Chciałbym też podkreślić świetną współpracę z władzami lokalnymi i służbami, ponieważ samodzielnie jako Straż Graniczna nie bylibyśmy w stanie prowadzić działań na taką skalę – mówił major Marek Soliszewski, komendant placówki Straży Granicznej w Korczowej.

Kolejnym elementem zaplanowanego programu były odwiedziny punktu recepcyjnego na dworcu kolejowym w Przemyślu, który został otwarty przez samorząd województwa. Tu rolę gospodarza przejął wicemarszałek Piotr Pilch, a do spotkania dołączył Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun oraz ks. Paweł Konieczny, wicedyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Wicemarszałek mówił, jak działa taki punkt, jak wygląda transport uchodźców w głąb Polski i do innych krajów oraz o tym jak zostały zagospodarowane poszczególne pomieszczenia na dworcu.

Teraz jest tutaj całkowity spokój, a pierwsze dwa tygodnie były niesamowicie ciężkie. Warto zaznaczyć, że Ukraina ma inny rozstaw torów niż Polska – tory te kończą się właśnie w Przemyślu. W związku z czym wszystkie pociągi, które docierały do nas, musiały się tutaj zatrzymać, a uchodźcy przesiadali się w dalszą podróż. Samorząd województwa też włączył się, aby pomóc w transporcie Ukraińców, wyznaczyliśmy do tego nasze pociąg – mówił wicemarszałek Pilch.

Przyjazd Przewodniczącego Europejskiego Komitetu Regionów ma związek z zaplanowaną na środę 6 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie wizytą studyjną Konferencji Przewodniczących Europejskiego Komitetu Regionów.

W ramach spotkania odbędzie się konferencja „Regionalny i lokalny wymiar wojny w Ukrainie”, w której wezmą udział m.in. Elisa Ferreira, Komisarz UE ds. Spójności i Reform oraz Younous Omarjee, przewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego, Apostolos Tzitzikostas, Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów, Aleksandra Dulkiewicz, przewodnicząca grupy roboczej Europejskiego Komitetu Regionów ds. Ukrainy, Tetiana Jehorowa-Lutsenko, przewodnicząca Rady Obwodu Charkowskiego, a także Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz członkowie Komitetu Regionów z Polski, Słowacji, Czech, Francji, Niemiec i Węgier. W planach jest również wizyta w punkcie recepcyjnym na dworcu w Rzeszowie.

Europejski Komitet Regionów jest organem doradczym UE złożonym z wybranych przedstawicieli samorządów regionalnych i lokalnych UE. W jego skład wchodzi 329 członków – przewodniczących regionów, burmistrzów i demokratycznie wybranych przedstawicieli regionów i miast z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. Za pośrednictwem Komitetu Regionów mają oni możliwość wymiany opinii na temat aktów prawnych UE, które mają bezpośredni wpływ na regiony i miasta.

Michał Hubala
Biuro Prasowe UMWP

 

Więcej na Portalu Samorządu Województwa Podkarpackiego.

 

Symbol punktu na mapie Znajdź punkt informacyjny
Funduszy Europejskich

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w regionie
Al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
Telefon: +48 17 747 64 15 , +48 17  747 64 82
zapytaj@podkarpackie.pl
poniedziałek: 7:30 - 18:00, wtorek - piątek: 7:30 - 15:30

Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie, Rzeczypospolita Polska, Podkarpackie, Unia Europejska

Urzad Marszalkowski

Portal FE

Serwisy programów

 
 
 
 

© 2014-2022 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Domena chroniona przez SECTIGO

 Strona RPO 2020 na portalu Facebook    Strona RPO 2020 na portalu Youtube     Instagram     Kanał informacyjny nagłówków wiadomości RSS