Serwis Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego

 

Komisarz UE do spraw Spójności i Reform Elisa Ferreira oraz Przewodniczący Komisji REGI w Parlamencie Europejskim - Younous Omarjee przyjechali na Podkarpacie. Głównym tematem rozmów jest sytuacja w Ukrainie i pomoc niesiona przez nasz region. W urzędzie marszałkowskim przedstawiciele unijnych struktur spotkali się z szefami podkarpackich organizacji pozarządowych.

W spotkaniu z komisarz Elisą Ferreirą oraz przewodniczącym Komisji REGI w PE wzięli m.in. udział: Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w MFiPR, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz wicewojewoda Radosław Wiatr. Samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl i członkowie zarządu – Anna Huk i Stanisław Kruczek wraz z radnymi województwa. Obecni byli także przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Otwierając spotkanie marszałek Ortyl mówił o czterech obszarach, z których płynie pomoc dla uchodźców i Ukrainy. To służby kryzysowe wojewody, samorządy, NGO-sy oraz mieszkańcy Podkarpacia.

Wymieniając te cztery obszary trudno dzisiaj je klasyfikować, który jest ważniejszy, który odegrał większą rolę w procesie niesienia pomocy. Można powiedzieć, że cały system zadziałał. To jest istotne i ważne – podkreślał marszałek Ortyl.

Marszałek apelował też, że nasz region, który jest na pierwszej linii działania potrzebuje wsparcia.

Musimy teraz szukać środków na działania i wspieranie uchodźców, którzy są na terenie naszego województwa i na terenie innych województw, ale też musimy się mierzyć z problemami gospodarczymi, które mogą w obliczu wojny pojawić się na Podkarpaciu i w każdym innym miejscu – dodał marszałek Ortyl.

Grzegorz Puda – szef Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej chwalił działania, które są prowadzone na Podkarpaciu w kontekście pomocy dla uchodźców. Podkreślał także, że nie jesteśmy w stanie określić ilu uchodźców do Polski jeszcze przybędzie, jak długo będzie trwała wojna, dlatego trzeba się przygotowywać na różne scenariusze. Polska zaś potrzebuje wsparcia dedykowanego na pomoc dla uchodźców:

Dlatego za pośrednictwem przedstawicieli Komisji Europejskiej będziemy jeszcze wielokrotnie apelować o to, aby te środki, które już mamy w Polsce można było wykorzystać w Polsce. To są te środki, które mieliśmy wcześniej w ramach mechanizmu elastyczności i które udało się uzyskać, za co dziękuje. Przesuniemy ich część na ile to jest możliwe na pomoc osobom, które uciekają przed wojną. Ale jednak dla nas bardzo istotne są nowe fundusze, nowy fundusz, który będzie bezpośrednio przeznaczony na wsparcie tym, którzy tej pomocy w tej chwili potrzebują – powiedział minister Puda.

Komisarz Elisa Ferreira  mówiła o wsparciu kierowanym do państw członkowskich, podkreślając, że Polska jest największym beneficjentem środków. Dziękowała organizacjom pozarządowym za ich starania i chwaliła nas za pomoc, mówiąc, że nasz kraj jest dzisiaj na ustach wszystkich, gdyż przyjmuje najwięcej uchodźców.

To jest niesamowite w jaki sposób sobie radzicie. I przyjechaliśmy tutaj, aby wyrazić swoją wdzięczność – powiedziała komisarz E. Ferreira.

Komisarz Ferreira mówiła także o planowanym wsparciu dla Polski:

Jeżeli Rada Europejska oraz parlament zgodzą się na to, to będziemy mogli przeznaczyć w ramach funduszu spójności specjalne środki po to, aby móc pokryć z nich wszystkie koszty związane z pomocą dla uchodźców. Staramy się być maksymalnie elastyczni w tym temacie – zapewniała komisarz Ferreira.

Elisa Ferreira dodała, że w planach jest stworzenie takiego mechanizmu finansowego, tak aby na jedną osobę, jednego uchodźcę, była przeznaczona konkretna kwota na dany tydzień, niezależnie od tego, gdzie ta osoba będzie przebywać.

Przewodniczący Komisji REGI w Parlamencie Europejskim - Younous Omarjee mówił o niewyobrażalnych działaniach wojennych prowadzonych przez Rosję, które są nieludzkie, ale z drugiej strony – jak podkreślał – mamy do czynienia z wielkim odruchem ludzkiej solidarności, czyli pomocą niesioną Ukraińcom, między innymi przez polskie organizacje pozarządowe.

Obecność NGO-sów jest bezcenna, ponieważ państwo jesteście w stanie zweryfikować potrzeby uchodźców, zrobicie to lepiej niż my, politycy, bo macie ogromne doświadczenie i dużo lepiej wiecie, co się dzieje na samym dole. Kluczowa w tym kontekście jest współpraca władz lokalnych i organizacji. Poprzez swoje działania popychacie władzę do jeszcze większego działania  – mówił Younous Omarjee.

Dodał, że sytuacja, z jaką mamy do czynienia jest bezprecedensowa od II wojny światowej, a skutki tej wojny będą długotrwałe.

Jako przedstawiciel Parlamentu Europejskiego chcę wyrazić  głęboką solidarność z państwa działaniami i pochylić czoło przed pracą, jaką wkładacie w pomoc uchodźcom. To jest coś dzięki czemu odzyskujemy wiarę w ludzkość -  powiedział Przewodniczący Komisji REGI w Parlamencie Europejskim - Younous Omarjee.

Wojewoda Ewa Leniart dziękując wszystkim organizacjom pozarządowym mówiła o zmieniającej się sytuacji na przejściach granicznych i wewnątrz regionu, ale podkreślała, że pomoc jest stale niesiona:

Ten proces trwa, bo rząd polski zdecydował, że tak długo, jak długo wojna będzie trwała ta pomoc będzie świadczona – mówiła wojewoda.

Podczas dyskusji przedstawiciele organizacji pozarządowych m.in. Stowarzyszenia Folkowisko, Caritas, Fundacji SOS Życie, Bieszczadzkiego Uniwersytetu Ludowego mówili o tym, jak pomagają i jakie mają potrzeby oraz oczekiwania po tym spotkaniu.

Spotkanie z panią komisarz dla nas  NGO-sów jest bardzo ważne. To co się wydarzyło pod koniec  lutego pokazało, że ci którzy byli w stanie jako pierwsi ruszyć z pomocą to są właśnie aktywiści, aktywistki z organizacji pozarządowych – mówiła Edyta Salnikow z Bieszczadzkiego Uniwersytetu Ludowego.

Dzisiejsze spotkanie odbieram jako docenienie naszych działań. A jednocześnie mamy nadzieję, że otrzymamy wsparcie – nie tylko my, organizacje pozarządowe, ale też lokalne samorządy – powiedziała Lucyna Sobańska z Fundacji Bieszczadzkiej.

Tomasz Leyko
Biuro prasowe UMWP

Więcej na Portalu Samorządu Województwa Podkarpackiego.

 

 

Symbol punktu na mapie Znajdź punkt informacyjny
Funduszy Europejskich

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w regionie
Al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
Telefon: +48 17 747 64 15 , +48 17  747 64 82
zapytaj@podkarpackie.pl
poniedziałek: 7:30 - 18:00, wtorek - piątek: 7:30 - 15:30

Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie, Rzeczypospolita Polska, Podkarpackie, Unia Europejska

Urzad Marszalkowski

Portal FE

Serwisy programów

 
 
 
 

© 2014-2022 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Domena chroniona przez SECTIGO

 Strona RPO 2020 na portalu Facebook    Strona RPO 2020 na portalu Youtube     Instagram     Kanał informacyjny nagłówków wiadomości RSS