Serwis Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego

 

Zakład patomorfologii to miejsce, które podczas diagnozowania chorób, zwłaszcza onkologicznych odgrywa ważną rolę. Sprawne testowanie wycinków bezpośrednio umożliwia szybkie wdrożenie leczenia, co w medycynie ma ogromne znaczenie i może przełożyć się na powodzenie w leczeniu chorego. Od wczoraj Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie ma jeden z najnowocześniejszych takich zakładów w Europie. Przenosiny do nowego miejsca oraz doposażenie zakładu to zasługa Funduszy Europejskich. Inwestycja została zrealizowana w ramach dużego projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Czerwona kokarda zawieszona przy drzwiach oddziału szpitalnego

Skracanie czasu oczekiwania na wyniki

Przez lata, pomimo trudnych warunków lokalowych i sprzętowych oraz niewielkiej kadry pracowniczej wypracowaliśmy sobie renomę oraz uzyskaliśmy certyfikat Polskiego Towarzystwa Patologów. Teraz zyskujemy przestrzeń i wyposażenie, które całkowicie zmienia tempo naszej pracy, pozwalając, by lekarze i pacjenci szybciej otrzymywali wyniki badań, które są dla nich często sprawą życia i śmierci – podkreślała prof. dr hab. n.med. Ewa Kaznowska, kierownik Klinicznego Zakłady Patomorfologii.

Teraz, dzięki unijnej inwestycji zakład zyskał nowoczesne oblicze. Nowa patomorfologia mieści się na najwyższym piętrze w nowo wybudowanej części Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc i jest jednym z najlepiej wyposażonych tego typu zakładów w Europie. Automatyzacja, robotyzacja i technologie IT pozwalają, by placówka działała przez całą dobę. To tu odbywają się badania histopatologiczne, cytologiczne i wiele innych niezbędnych w procesie szybkiego stawiania diagnozy. 

Trzy kobiety pracujące przy specjalistycznym sprzęcie medycznym

Inwestycje polepszające jakość życia na Podkarpaciu  

Zarząd województwa świetnie rozumie potrzeby placówek ochrony zdrowia. Inwestujemy miliony w zdrowie mieszkańców Podkarpacia, w konkretne miejsca, gdzie podnoszona jest dzięki temu jakość świadczonych usług zdrowotnych. Inwestujemy w nowoczesne technologie, w robotykę. Chcemy, aby nasi pacjenci mieli możliwość leczenia w jak najwyższym standardzie przy użyciu najnowocześniejszych metod, tu w regionie. W ten sposób wdrażamy w życie naszą inteligentną specjalizację „jakość życia”  - mówił wicemarszałek Piotr Pilch. 

To dla nas bardzo ważny dzień, bo wraz z tą inwestycją wchodzimy w XXII wiek w zakresie patomorfologii. A pacjent zamiast czekać na diagnozę 4 czy 5 tygodni będzie mógł otrzymywać ją cztery razy szybciej – mówił podczas otwarcia dyrektor KSW nr 1 dr n. med. Janusz Ławiński. 

Czekaliśmy na to, aby te badania odbywały się w takich warunkach, w jakich powinny, ze względu na ich charakter i wagę dla stawiania diagnozy i dalszego leczenia. Bardzo nas cieszy, że obecny zarząd województwa inwestuje w ochronę zdrowia, czekaliśmy wiele lat, ale dziś cieszy nas ten sukces – podkreślał w czasie uroczystości pełnomocnik dyrektora ds. Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc dr n. med. Wojciech Kądziołka.

Zbliżenie na chronione niebieskimi rękawiczkami ręce pracownika zakładu patomorfologii, trzymające pojemnik z materiałem do badania i pęsetę

Fundusze Europejskie pomocne w ratowaniu zdrowia i życia 

Pierwszy etap rozbudowy Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc, gdzie mieści się  patomorfologia kosztował 36,7 mln złotych, w większości ze środków RPO WP 2014-2020. Kolejne 3,2 mln złotych kosztowało niezwykle nowoczesne wyposażenie, którym mogą się pochwalić poza Rzeszowem jedynie dwie inne kliniki w Europie.  Rocznie wykonujemy około 30 tysięcy badań, mając 8 specjalistów patomorfologii i dwóch rezydentów. Obsługujemy zarówno kliniczny szpital nr 1, Podkarpackie Centrum Chorób Płuc, ale także szpital miejski oraz Szpital im. Św. Rodziny. Nowoczesne wyposażenie pozwoli zautomatyzować histopatologię, co oznacza dla pacjentów, tak cenny czas   - podkreślała prof. Ewa Kaznowska. Kliniczny Zakład Patomorfologii zdobył wyposażenie, które spełnia najwyższe standardy w zakresie diagnostyki, dając możliwość szybkiej i precyzyjnej diagnozy. Placówka może świadczyć usługi w zakresie: badań histopatologicznych w diagnostyce przedoperacyjnej i pooperacyjnej, badań cytologicznych (biopsje aspiracyjne cienkoigłowe, płyny z jam ciała, plwociny, popłuczyny oskrzelowe, szczotki bronchoskopowe, BAL, itd.), badań śródoperacyjnych, badań cytodiagnostycznych, badań immunohistochemicznych i badań autopsyjnych.

Patomorfologia to dziedzina medycyny zajmująca się zmianami morfologicznymi w tkankach i narządach, które powstają w toku choroby - mówił dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor rzeszowskiego szpitala - Rola diagnostyki patomorfologicznej jest kluczowa i niezastąpiona w diagnozowaniu chorób i ustalaniu rozpoznania nowotworów. Stanowi niezbędny element w procesie podejmowania decyzji terapeutycznych. Wynik badania decyduje o dalszym losie pacjenta, o czynnikach prognostycznych i wyborze metod leczenia. W przypadku pacjentów onkologicznych czas ma bardzo duże znaczenie, a choroba powinna być wykryta w jak najwcześniejszym stadium. I taką szansę daje nowoczesny sprzęt i wysokiej klasy specjaliści, których mamy tu od lat – dodaje dyrektor.

Zbliżenie na fiolki znajdujące się wewnątrz urządzenia

Symbol punktu na mapie Znajdź punkt informacyjny
Funduszy Europejskich

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w regionie
Al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
Telefon: +48 17 747 64 15 , +48 17  747 64 82
zapytaj@podkarpackie.pl
poniedziałek: 7:30 - 18:00, wtorek - piątek: 7:30 - 15:30

Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie, Rzeczypospolita Polska, Podkarpackie, Unia Europejska

Urzad Marszalkowski

Portal FE

Serwisy programów

 
 
 
 

© 2014-2022 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Domena chroniona przez SECTIGO

 Strona RPO 2020 na portalu Facebook    Strona RPO 2020 na portalu Youtube     Instagram     Kanał informacyjny nagłówków wiadomości RSS