Serwis Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego

 

Atrakcje dla dzieci i wyjątkowe możliwości dla dorosłych czekają w sobotę 11 czerwca na uczestników wydarzenia, które organizowane będzie przy Podkarpackim Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie przy ul. Lubelskiej. To impreza promująca inwestycje współfinansowane z Funduszy Europejskich, wspierające działania chroniące zdrowie i życie mieszkańców Podkarpacia.

Atrakcje dla dzieci

Chcemy, aby poprzez działania eventowe, integrować i edukować społeczeństwo na temat działań inwestycyjnych, realizowanych w naszym regionie przy pomocy środków unijnych. Mamy nadzieje, że wydarzenie to będzie się cieszyło dużym zainteresowaniem mieszkańców Rzeszowa i osób spoza stolicy regionu, bo to impreza plenerowa otwarta dla każdego. Najlepiej, by dzieci przyprowadziły na plac przed szpitalem swoich rodziców i dziadków, którzy będą mogli w tym czasie  wykonać kilka podstawowych badań i porozmawiać o swoim zdrowiu ze specjalistami od chorób płuc – podkreśla Wioletta Rejman, Dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.  

Piknik rozpocznie się o godzinie 11:00 i zakończy o godzinie 15:00. W tym czasie dzieci będą mogły liczyć na szereg fantastycznych atrakcji, które znajdą na terenie zielonym obok budynku szpitala. W programie m.in. zabawy z minionkiem, malowanie twarzy, upinanie fantazyjnych warkoczy, bańki mydlane, dmuchańce, wata i popcorn bez limitu!

Bezpłatne konsultacje z lekarzami

Dorośli będą mogli wciąć udział w quizie pt.: „Znasz Fundusze? To grasz! O funduszach odpowiedź krótka – roślina do ogródka”, w którym za prawidłowo udzieloną odpowiedź będzie można otrzymać zieloną roślinkę – symbol zdrowego życia i otoczenia. Najważniejszym punktem w programie będą jednak konsultacje lekarskie i możliwość wykonania podstawowych badań, jak mierzenie poziomu cukru czy sprawdzanie ciśnienia krwi. To wszystko również przed budynkiem szpitala dostępne będzie bezpłatnie w godzinach od 11:00 do 15:00.

Promujemy projekty unijne wspierające ochronę zdrowia

Punkiem kulminacyjnym tego wydarzenia będzie uroczyste otwarcie nowego budynku szpitala (pawilonu „D”) i zakończenie I etapu realizacji projektu pn. „Profilaktyka, diagnostyka i kompleksowe leczenie chorób układu oddechowego z chirurgicznym i chemicznym leczeniem nowotworów klatki piersiowej na oddziałach klinicznych oraz rehabilitacją”:

Nieustannie inwestujemy w służbę zdrowia. Jeszcze mamy w pamięci tamte obrazy ze szpitala, który mieścił się w pobliskim pałacyku. To nie przystawało do wizerunku służby zdrowia w XXI wieku. Teraz otwieramy Podkarpackie Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie w zupełnie nowej odsłonie, po remoncie i rozbudowie. Placówka ta zajmuje szczególne miejsce na mapie ośrodków leczniczych na Podkarpaciu, współfinansowanych z Funduszy Europejskich. Po pandemii Covid-19 jest to miejsce kompleksowego wsparcia i opieki zarówno dla chorych na Covid-19, jak i ozdrowieńców. Ale w tym szpitalu diagnozuje się i leczy wiele innych dolegliwości związanych z chorobami układu krążenia oraz nowotwory płuc – podkreśla Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Koniec pierwszego etapu

I etap projektu pn. „Profilaktyka, diagnostyka i kompleksowe leczenie chorób układu oddechowego z chirurgicznym i chemicznym leczeniem nowotworów klatki piersiowej na oddziałach klinicznych i rehabilitacją” do tej pory pochłonął 46 mln zł, w tym 38,5 mln z budżetu UE. Jego głównym celem jest zapewnienie kompleksowości i ciągłości realizowanych świadczeń w zakresie chorób układu oddechowego. Szpital ma teraz do dyspozycji nowy 4-kondygnacyjny budynek, do którego przeniesione i wyposażone zostały Klinika Gruźlicy i Chorób Płuc z obturacyjnym bezdechem sennym z zabytkowego Pałacu Jędrzejowiczów i Klinika Pulmonologii i Chemioterapii. W nowej infrastrukturze pracuje także w pełni wyposażone zaplecze diagnostyczne, czyli Zakład Patomorfologii i Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej oraz zaplecze techniczne, w tym trzystrefowa Centralna Sterylizacja. Teraz stworzone zostały przede wszystkim komfortowe dla pacjentów warunki hospitalizacji. Nowa infrastruktura, wyposażenie, sprzęt i aparatura medyczna pozwolą zwiększyć możliwości diagnostyczne i możliwości leczenia pacjentów ze schorzeniami układu oddechowego.

Przyszłość Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc

Szpital kończy przygotowania do przetargu na kolejne etapy projektu - w tej części mówimy o 36 mln, a więc całość środków zaangażowanych w projekt poświęcony chorobom płuc to aż 80 mln zł. W następnych dwóch latach przebudowane zostaną kolejne budynki szpitala razem z infrastrukturą techniczną, instalacjami, zagospodarowaniem terenu oraz zakupem wyposażenia, w tym oczywiście sprzętu medycznego do diagnostyki i leczenia. Co to zmieni dla pacjentów? Mówimy tutaj przede wszystkim o nowym oddziale rehabilitacji pulmonologicznej, kompleksie Poradni Chirurgii Klatki Piersiowej z Pracownią Bronchoskopii, nowoczesnej Izbie Przyjęć zapewniającą triage i izolację pacjentów i odcinku dedykowanym diagnostyce i leczeniu pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym

Będzie to kompleksowa opieka nad pacjentem pulmonologicznym, w tym również po przebytym wirusie Covid-19. Warto dodać, że szpital nr 1 w lipcu 2020 roku utworzył jedną z pierwszych w kraju poradni leczenia powikłań po COVID-19, tzw. poradnię dla ozdrowieńców - podkreśla Adrianna Obutelewicz – Pyrzyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.

Do tej pory poradnia udzieliła już ponad 20 tysięcy porad pacjentom po COVID-19.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

11:00 – Rozpoczęcie pikniku rodzinnego na terenach zielonych przy szpitalu

11:00-15:00 – Bezpłatne konsultacje lekarskie dla uczestników pikniku

12:00 – Uroczyste otwarcie i poświęcenie nowo wybudowanego oddziału szpitala

15:00 – Zakończenie pikniku

Plakat pikniku rodzinnego

Symbol punktu na mapie Znajdź punkt informacyjny
Funduszy Europejskich

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w regionie
Al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
Telefon: +48 17 747 64 15 , +48 17  747 64 82
zapytaj@podkarpackie.pl
poniedziałek: 7:30 - 18:00, wtorek - piątek: 7:30 - 15:30

Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie, Rzeczypospolita Polska, Podkarpackie, Unia Europejska

Urzad Marszalkowski

Portal FE

Serwisy programów

 
 
 
 

© 2014-2022 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Domena chroniona przez SECTIGO

 Strona RPO 2020 na portalu Facebook    Strona RPO 2020 na portalu Youtube     Instagram     Kanał informacyjny nagłówków wiadomości RSS