Serwis Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego

 

W jakim celu Unia Europejska uruchomiła program REACT-EU? Jak Polska i Podkarpacie wykorzystują pieniądze z tego instrumentu? O tym wszystkim przeczytasz w najnowszym wydaniu e-magazynu „Zobacz zmiany. Fundusze Europejskie dla Podkarpacia”.

– REACT-EU ma na celu łagodzenie negatywnych skutków pandemii COVID-19. Unia Europejska oraz państwa członkowskie liczą, że dzięki dodatkowym środkom finansującym inwestycje uda się pobudzić wzrost gospodarczy po recesji, którą wywołała pandemia – mówi wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak w rozmowie „Misja ratunkowa”.

W czasie pandemii wiele lecznic opiekowało się wyłącznie osobami zakażonymi koronawirusem. – Nasz szpital pracował w systemie hybrydowym. W okresach największych zachorowań 50 proc. pacjentów stanowili chorzy na COVID-19. Przeciętnie mieliśmy ponad 200 łóżek stale zajętych przez pacjentów z koronawirusem – mówi dr n. o zdr. Barbara Stawarz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu. Przeczytaj artykuł „Odporniejsza ochrona zdrowia” i zobacz, jak placówka wzmocniła się dzięki wsparciu z REACT-EU.

Zadaniem Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie jest zapewnienie dostępności krwi, a więc samowystarczalności województwa podkarpackiego w tym zakresie. – Nasz region jest jednym z nielicznych, które radzą sobie samodzielnie. Dzięki realizacji projektu jesteśmy lepiej przygotowani na sytuacje kryzysowe niż przed pandemią – mówi dyrektor Centrum Ewa Zawilińska w tekście „Krew na wagę złota”.

Jednym z kierunków wspieranych z REACT-EU jest rozwój odnawialnych źródeł energii. W trendy związane z realizacją polityki klimatycznej wpisują się także przedsiębiorcy. Jest to najbardziej opłacalne dla tych firm, które posiadają w swoich zakładach energochłonne parki maszynowe. W tekście „Fabryki z własnym prądem” przeczytasz, jak Zakład Metalowy Mirosław Głowa oraz Fabryka Mebli Meblo-System dzięki wykorzystaniu OZE ograniczyli opłaty za energię, a przy okazji emisję gazów cieplarnianych.

W 2018 r. Jarosław znalazł się na 20. miejscu na liście miast Unii Europejskiej o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Teraz realizuje ważne projekty, dzięki którym przestanie być zaliczany do największych trucicieli. Nowoczesne piece zastąpiły ponad 200 „kopciuchów”. A niebawem mieszkańcy zamontują 400 instalacji, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Zobacz, jak „Jarosław wygrywa ze smogiem”.

Zaletą polityki spójności jest możliwość kierowania wsparcia z Funduszy Europejskich na jasno zdefiniowane cele. Dzięki temu możesz planować inwestycje na modernizację infrastruktury, innowacje, adaptację do zmian klimatu, cyfryzację, bezpieczeństwo czy poprawę jakości kształcenia i usług publicznych. Na realizację projektów w tych obszarach Polska otrzyma do 2027 r. z Funduszy Europejskich ponad 350 mld zł. Przejrzyj „Programy dla Ciebie” i sprawdź, w jakich konkursów możesz jeszcze w tym roku skorzystać.

Chcesz wiedzieć, jak zmienia się region dzięki Funduszom Europejskim? Bądź na bieżąco i czytaj nasz e-magazyn.

Wolisz lekturę w bardziej tradycyjnej formie? Zobacz animację i pobierz nowy numer w PDF (4.06 MB).

Symbol punktu na mapie Znajdź punkt informacyjny
Funduszy Europejskich

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w regionie
Al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
Telefon: +48 17 747 64 15 , +48 17  747 64 82
zapytaj@podkarpackie.pl
poniedziałek: 7:30 - 18:00, wtorek - piątek: 7:30 - 15:30

Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie, Rzeczypospolita Polska, Podkarpackie, Unia Europejska

Urzad Marszalkowski

Portal FE

Serwisy programów

 
 
 
 

© 2014-2022 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Domena chroniona przez SECTIGO

 Strona RPO 2020 na portalu Facebook    Strona RPO 2020 na portalu Youtube     Instagram     Kanał informacyjny nagłówków wiadomości RSS