Serwis Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego

Najlepszy na świecie łazik marsjański został skonstruowany w… Rzeszowie. To studenci Politechniki Rzeszowskiej są twórcami Legendary IV, który zdobył pierwsze miejsce na prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2016. Studenci z zespołu Legendary Rover Team wrócili ze Stanów Zjednoczonych nie tylko uradowani, ale spełnieni… zobaczcie powrót zwycięzców!

W zawodach, które odbyły się w dniach 1 - 4 czerwca startowało 28 zespołów z całego świata w tym 7 z Polski. Podczas zawodów zostało rozegrane pięć konkurencji, z czego cztery w terenie. Studenci musieli zmierzyć się ze skomplikowanymi zadaniami takimi jak zebranie próbki terenu, symulowane wsparcie astronauty, przejazd przez trudny teren i serwisowanie sprzętu. Drużyna z Rzeszowa była bezkonkurencyjna. Pokonując pięć konkursowych konkurencji, uzyskali łącznie ponad 450 punktów.

Ciężka praca opłaciła się. Obroniliśmy tytuł z 2015 roku i potwierdziliśmy, że jesteśmy MISTRZAMI ŚWIATA!” – napisał Wojciech Gołąbek z Legendary Rover Team.

Zwycięska drużyna to studenci Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, Wydziału Elektrotechniki i Informatyki oraz Wydziału Chemicznego. Uczelnię reprezentowali: inż. Wojciech Gołąbek, inż. Magdalena Kluz, inż. Radosław Gancarz, inż. Grzegorz Szpyra, Mateusz Michalski, Patryk Figiel, inż. Paulina Biedka, inż. Sebastian Halota, inż. Arkadiusz Wyłupek, inż. Paweł Mielniczek, inż. Paweł Grad.

Konkurs University Rover Challenge (URC) to cykliczne wydarzenie organizowana przez Mars Society od 2007 roku. Jego celem jest wyłonienie najlepszego, skonstruowanego przez studentów łazika marsjańskiego, który musi spełniać określone wymagania opracowane z myślą o misji na Marsa. Studenci Politechniki Rzeszowskiej w konkursie zadebiutowali w 2013r. W kolejnej edycji zajęli trzecie miejsce, a w 2015 r. wygrali konkurs po raz pierwszy.

Sukcesy polskich studentów w budowaniu łazików marsjańskich przyczyniły się m.in. do przyznania Polsce prawa organizacji zawodów European Rover Challenge - europejskiej edycji zawodów University Rover Challenge. W tym roku odbędą się one w dniach 10 - 13 września w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce, w województwie podkarpackim.

 

Symbol punktu na mapie Znajdź punkt informacyjny
Funduszy Europejskich

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w regionie
Al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
Telefon: +48 17 747 64 15 , +48 17  747 64 82
gpi@podkarpackie.pl
poniedziałek: 7:30 - 18:00, wtorek - piątek: 7:30 - 15:30

Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie, Rzeczypospolita Polska, Podkarpackie, Unia Europejska

Urzad Marszalkowski

Portal FE

Serwisy programów

 
 
 
 

© 2014-2022 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Domena chroniona przez SECTIGO

 Strona RPO 2020 na portalu Facebook    Strona RPO 2020 na portalu Youtube     Instagram     Kanał informacyjny nagłówków wiadomości RSS