Serwis Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego

Szczęśliwi, pełni wrażeń i inspiracji – tak swój pobyt w Brukseli podsumowują uczniowie, którzy wizytę w sercu Unii Europejskiej wygrali w konkursie Fundusze Europejskie – zaprojektuj swoją przyszłość. Dziesięcioro uczniów i trójka nauczycieli wraz z 50 osobową reprezentacją laureatów innych konkursów unijnych z terenu Podkarpacia przebywała w Brukseli na zaproszenie Tomasza Poręby – posła do Parlamentu Europejskiego. W programie oprócz zwiedzania atrakcji turystycznych miasta była również wizyta w Parlamencie Europejskim.

Bruksela zdobyta

W programie wizyty w stolicy Unii Europejskiej było zwiedzanie najciekawszych miejsc, w tym Królewskie Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militarnej, sporo czasu młodzież spędziła spacerując po brukselskim Grand Place, podziwiając zabytkowe budynki i kościoły oraz słuchając przewodnika, opowiadającego o tym mieście, jak również o polskich wątkach w historii Belgii i Brukseli. Na trasie wędrówki nie mogło zabraknąć symbolicznego Atomium. Jednak głównym punktem w programie była wizyta w Parlamencie Europejskim. Tu można było nie tylko zobaczyć imponującą salę plenarną, w której europosłowie 28 krajów podejmują decyzje, ale również porozmawiać z posłem Tomaszem Porębą o wszelkich tajnikach pracy w Europarlamencie. Posypały się pytania, wśród nich również te, dotyczące pracy w brukselskiej administracji.

Wrażenia nie do opisania

Patryk Lechowicz z Przemyśla, uczestnik konkursu stworzył grę planszową o Unii Europejskiej, w której znalazły się różne inwestycje. Jest zachwycony pobytem w Brukseli, gdzie miał szansę skonfrontować swoją dotychczasową wiedzę o Unii Europejskiej z rzeczywistością. Mówi, że warto brać udział w takich konkursach i zachęca do tego innych. Dawid Cichoń z Niska również ułożył grę planszową. Mówił, że wzorował się na szachach. Dla niego wyjazd do Brukseli był bardzo ważny, bo jak mówi mógł w końcu poznać stolicę Unii Europejskiej. Natalia Darłak z Mielca ułożyła z kolei piosenkę o Funduszach Europejskich. Dla niej wyjazd również miał charakter edukacyjny. Ale Natalia potraktowała go głównie w kategoriach nagrody za swój wysiłek. Nie kryła radości, że mogła znaleźć się w tym miejscu, bo Bruksela to w końcu centrum Unii Europejskiej.

Kreatywna młodzież

Konkurs Fundusze Europejskie - zaprojektuj swoją przyszłość odbywał się na przestrzeni kwietnia i maja 2016 r. Inicjatywa była skierowana do dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Reprezentanci każdej z kategorii mieli do wykonania inne zadanie – uczniowie szkół podstawowych wykonywali komiksy, wpłynęło ich ponad 1500. Gimnazjaliści pisali piosenki, w tym przypadku Organizatorzy konkursu otrzymali ponad 300 tekstów. Najstarsza grupa projektowała grę planszową. W tej kategorii wpłynęło 82 zgłoszenia. Jury konkursowe, w którym oprócz przedstawicieli organizatora oraz partnerów konkursu zasiadali również specjaliści zawodowo zajmujący się komiksem, muzyką i tworzeniem gier wyłonili zdobywców 1, 2 i 3 miejsca oraz przyznali po 3 wyróżnienia w każdej kategorii. Dziesięcioro najstarszych uczestników, wybranych przez jury otrzymało szansę wyjazdu na wycieczkę. Taką możliwość miały również opiekunki artystyczne uczniów, którzy zdobyli 1 miejsca w każdej z trzech kategorii.

To ważne, że tak liczna grupa młodych ludzi wzięła w nim udział. Cała inicjatywa jest zgodna z tym, co robię, jako poseł do Parlamentu Europejskiego, a więc informuję, promuję, pokazuję jak funkcjonują fundusze. Młodzi ludzie z Podkarpacia dzięki wiedzy, którą zdobyli w tym przedsięwzięciu być może będą mogli skutecznie sięgać po te fundusze w przyszłości i dzięki nim realizować swoje marzenia, a przez to lepiej rozwijać się zawodowo. Będę konsekwentnie stawiał na młodych ludzi zwłaszcza, że młodzież z Podkarpacia nie ma kompleksów. Świetnie zna języki i radzi sobie w Parlamencie Europejskim. Te osoby, które już tu pracują pokazują, że dzięki swojej ambicji i umiejętnościom będą się realizować właśnie w takiej instytucji, jaką jest Parlament Europejski – mówił Tomasz Poręba.

Stawiamy na młodych Europejczyków

Głównym celem konkursu było nie tylko propagowanie wiedzy o funduszach i inwestycjach zrealizowanych w naszym regionie przy pomocy unijnego wsparcia wśród młodych mieszkańców Podkarpacia.

Poprzez konkursy plastyczne rozwijamy ich wyobraźnię i talenty. Poza tym pobudzamy do kreatywnego i perspektywicznego myślenia, wyciągania wniosków i analizowania zmian zachodzących w regionie, jak również do myślenia o swojej własnej przyszłości w tym regionie. Mam nadzieję, że tego typu przedsięwzięć będzie coraz więcej - mówi Wioletta Rejman, kierownik oddziału komunikacji i promocji Departamentu Zarządzania RPO WP w UMWP.

Euromecz we wrześniu

Oprócz nagród indywidualnych, w ramach unijnego konkursu przyznano również nagrody dla szkół. We wrześniu zrealizowana zostanie już ostatnia nagroda. Szkołę Podstawową w Pruchniku i Gimnazjum w Iwierzycach, czyli placówki, w których uczą się laureaci z dwóch młodszych kategorii odwiedzą siatkarze Asseco Resovii.

Konkurs był współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020.

Sylwia Tęcza

 

Symbol punktu na mapie Znajdź punkt informacyjny
Funduszy Europejskich

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w regionie
Al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
Telefon: +48 17 747 64 15 , +48 17  747 64 82
zapytaj@podkarpackie.pl
poniedziałek: 7:30 - 18:00, wtorek - piątek: 7:30 - 15:30

Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie, Rzeczypospolita Polska, Podkarpackie, Unia Europejska

Urzad Marszalkowski

Portal FE

Serwisy programów

 
 
 
 

© 2014-2022 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Domena chroniona przez SECTIGO

 Strona RPO 2020 na portalu Facebook    Strona RPO 2020 na portalu Youtube     Instagram     Kanał informacyjny nagłówków wiadomości RSS