Bar „Radość” w Dębicy
Opis projektu
Bar to jeden z wielu projektów realizowanych przez Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Radość” w Dębicy. Organizacja działa od 1994 r. i prowadzi m.in. warsztaty terapii zajęciowej, zakład aktywizacji zawodowej, mieszkania chronione i treningowe. Od pierwszych dni działalności bar zyskał popularność wśród mieszkańców miasta dzięki dobrej kuchni i estetycznemu wystrojowi.
Lokal stał się modnym miejscem w Dębicy. Codziennie odwiedza nas ok. 200 klientów. Dodatkowo przygotowujemy posiłki na wynos. Tutaj osoby zdrowe widzą i doceniają pracę osób z niepełnosprawnościami. Zdarza się, że niektórzy przychodzą tylko dlatego, że mamy właśnie takich pracowników – mówi Paweł Morawczyński, wiceprezes Stowarzyszenia.
W Barze „Radość" zatrudniono 18 osób z niepełnosprawnością w stopniu znacznym lub umiarkowanym, pozostających bez zatrudnienia, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną. Pracują tutaj jako kelnerzy, pomoce kuchenne, pracownicy porządkowi i administracyjni. Zadowolenie klientów i możliwość uzyskania niezależności finansowej pozytywnie wpłynęły na poczucie ich wartości. Zaczęli być nie tylko odbiorcami pomocy, ale też – mimo swoich ograniczeń – mogą wreszcie dać coś od siebie innym.
Lokal wyposażono w nowoczesne urządzenia gastronomiczne. Zatrudniono specjalistów mających wiedzę i umiejętności w zakresie nowoczesnych metod pracy i aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Pracownicy baru mogą również korzystać ze wsparcia psychologa i doradcy zawodowego. Konsultacje podnoszą sprawność w radzeniu sobie w sytuacjach trudnych, wpływają na samoocenę własnych możliwości, kształtują umiejętność współpracy w grupie oraz aktywnego poruszania się po rynku pracy. W ramach zajęć rehabilitacyjnych organizowane są m.in. wyjścia do klubów fitness, siłowni, pływalni.
Galeria
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Informacje szczegółowe
Beneficjent
Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Radość” w Dębicy
Program
Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020
Fundusz
Europejski Fundusz Społeczny
Całkowita wartość projektu
1 880 604,00 zł
Wkład UE
1 598 513,40 zł