Serwis Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego

 

Bar „Radość” w Dębicy

Opis projektu

Bar to jeden z wielu projektów realizowanych przez Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Radość” w Dębicy. Organizacja działa od 1994 r. i prowadzi m.in. warsztaty terapii zajęciowej, zakład aktywizacji zawodowej, mieszkania chronione i treningowe. Od pierwszych dni działalności bar zyskał popularność wśród mieszkańców miasta dzięki dobrej kuchni i estetycznemu wystrojowi.

Lokal stał się modnym miejscem w Dębicy. Codziennie odwiedza nas ok. 200 klientów. Dodatkowo przygotowujemy posiłki na wynos. Tutaj osoby zdrowe widzą i doceniają pracę osób z niepełnosprawnościami. Zdarza się, że niektórzy przychodzą tylko dlatego, że mamy właśnie takich pracowników – mówi Paweł Morawczyński, wiceprezes Stowarzyszenia.

W Barze „Radość" zatrudniono 18 osób z niepełnosprawnością w stopniu znacznym lub umiarkowanym, pozostających bez zatrudnienia, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną. Pracują tutaj jako kelnerzy, pomoce kuchenne, pracownicy porządkowi i administracyjni. Zadowolenie klientów i możliwość uzyskania niezależności finansowej pozytywnie wpłynęły na poczucie ich wartości. Zaczęli być nie tylko odbiorcami pomocy, ale też – mimo swoich ograniczeń – mogą wreszcie dać coś od siebie innym.

Lokal wyposażono w nowoczesne urządzenia gastronomiczne. Zatrudniono specjalistów mających wiedzę i umiejętności w zakresie nowoczesnych metod pracy i aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Pracownicy baru mogą również korzystać ze wsparcia psychologa i doradcy zawodowego. Konsultacje podnoszą sprawność w radzeniu sobie w sytuacjach trudnych, wpływają na samoocenę własnych możliwości, kształtują umiejętność współpracy w grupie oraz aktywnego poruszania się po rynku pracy. W ramach zajęć rehabilitacyjnych organizowane są m.in. wyjścia do klubów fitness, siłowni, pływalni.

Galeria

Wnętrze Baru Wnętrza Baru Wnętrza Baru Kuchnia w Barze, pracownicy przy pracy Kuchnia w Barze, pracownicy przy pracy

 

Informacje szczegółowe

Beneficjent

Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Radość” w Dębicy

Program

Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020

Fundusz

Europejski Fundusz Społeczny

Całkowita wartość projektu

1 880 604,00 zł

Wkład UE

1 598 513,40 zł

 

 

 

Symbol punktu na mapie Znajdź punkt informacyjny
Funduszy Europejskich

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w regionie
Al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
Telefon: +48 17 747 64 15 , +48 17  747 64 82
zapytaj@podkarpackie.pl
poniedziałek: 7:30 - 18:00, wtorek - piątek: 7:30 - 15:30

Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie, Rzeczypospolita Polska, Podkarpackie, Unia Europejska

Urzad Marszalkowski

Portal FE

Serwisy programów

 
 
 
 

© 2014-2022 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Domena chroniona przez SECTIGO

 Strona RPO 2020 na portalu Facebook    Strona RPO 2020 na portalu Youtube     Instagram     Kanał informacyjny nagłówków wiadomości RSS