Lotnicze Centrum Wdrożeń Ogniw Paliwowych oraz Nowoczesnych Ceramicznych Materiałów Konstrukcyjnych

Opis projektu

Instytut Energetyczny - Oddział Ceramiki CEREL w Boguchwale, dzięki dotacji otrzymanej z Działania 1.1 Wsparcie infrastruktury B+R jednostek naukowych RPO WP, zamierza w ciągu 3 lat uruchomić Lotnicze Centrum Wdrożeń Ogniw Paliwowych oraz Nowoczesnych Ceramicznych Materiałów Konstrukcyjnych. Powstanie nowoczesny, energooszczędny budynek wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt (m.in. jedyny w Polsce piec z kontrolowaną atmosferą, który działa w temperaturze do 2000°C i ciśnieniu gazów reakcyjnych do spiekania materiałów azotkowych). Nowoczesny sprzęt i unikalne urządzenia pozwolą na rozwój badań i prace nad nowymi materiałami. To z kolei znacznie poszerzy ofertę badawczą Instytutu.

Planów badawczych jest wiele, mają dotyczyć m.in. powłok ochronnych stosowanych w przemyśle energetycznym, lotniczym i samochodowym czy nowej generacji tworzyw elektroizolacyjnych formowanych z ceramicznych mas plastycznych. Instytut chce zająć się również rozwojem technologii nowych ceramicznych materiałów konstrukcyjnych opartych o azotek krzemu, stosowanych w przemyśle lotniczym, samochodowym i odlewniczym. Będą też prowadzone badania ukierunkowane na otrzymanie zaawansowanej ceramiki konstrukcyjnej z nowej generacji kompozytów ziarnistych na bazie korundu i dwutlenku cyrkonu.

Galeria

Mężczyzna w w niebieskim fartuchu i rękawiczkach podczas drukowania warstwy katodowej na Stałotlenkowych Ogniwach Paliwowych   Dłonie trzymające niebieski okrągły przedmiot mierzony suwmiarką Pracownik ze słuchawkami na uszach pracuje przy toczeniu elementu ceramcznego na obrabiarce  dr. inż. Marek Grabowy, dyrektor Instytutu Energetyki Oddział Ceramiki CEREL w Boguchwale, trzymający w rękach element z ceramiki 

 

Informacje szczegółowe

Beneficjent

Instytut Energetyczny - Oddział Ceramiki CEREL

Program

Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020

Fundusz

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Całkowita wartość projektu

11 049 340,89 zł

Wkład UE

6 787 903,53 zł