Dowiedz się Czym są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) oraz jakie są warunki wspólpracy w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
ZIT to narzędzie, które po raz pierwszy pojawiło się w przedstawionych przez Komisję Europejską aktach prawnych na nową perspektywę. Przy pomocy tego instrumentu, partnerstwa jednostek samorządu terytorialnego (JST) miast i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie (miasto i samorządy znajdujące się w jego oddziaływaniu) mogą realizować wspólne przedsięwzięcia, łączące działania finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego. ZIT to także wyjście poza sztywne granice administracyjne JST i większe możliwości oddziaływania projektów unijnych.
Finansowanie ZIT
Fundusze na wdrażanie ich na terenie miast wojewódzkich i na obszarach powiązanych z nimi funkcjonalnie pochodzić będą z tzw. rezerwy programowej (kwota wydzielona na etapie programowania z przeznaczonych dla Polski funduszy) oraz z podstawowej alokacji RPO. Dodatkowo, istnieje możliwość, aby projekty wynikające ze Strategii ZIT (projekty komplementarne do projektów realizowanych w formule ZIT w RPO), otrzymały preferencje w procesie wyboru projektów w ramach programów krajowych, głównie Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz Programu Polska Wschodnia (po uzgodnieniach na linii związek ZIT - zarząd województwa – MRR).
ZIT wojewódzki
W województwie podkarpackim, zgodnie z zapisami Umowy Partnerstwa, realizowany będzie tzw. „wojewódzki” ZIT, skierowany do Rzeszowa oraz jego obszaru funkcjonalnego (ROF). Obszar funkcjonalny miasta jest zwarty i obejmuje 13 gmin, tj.: Rzeszów, Głogów Małopolski, Trzebownisko, Czarna, miasto Łańcut, gmina Łańcut, Krasne, Chmielnik, Tyczyn, Boguchwała, Świlcza, Czudec oraz Lubenia.
Idea ZIT
Ideą ZIT jest współpraca samorządów na rzecz maksymalnego wykorzystania wspólnych atutów i rozwiązywania problemów. Dlatego dofinansowane projekty nie będą mogły być oderwanymi od siebie, punktowymi inwestycjami. Władze niższego szczebla niż regionalny, znając dobrze lokalne uwarunkowania, najlepiej przygotują projekty wzajemnie powiązane i komplementarne.
Działania planowane do realizacji w ramach ZIT w RPO WP 2014-2020 obejmują:
- Przygotowanie terenów inwestycyjnych, wsparcie inkubatorów przedsiębiorczości (PI 3a),
- Efektywność energetyczna i Odnawialne Źródła Energii (PI 4a, PI 4e)
- Niskoemisyjny transport (PI 4e)
- Zapobieganie zagrożeniom wynikającym ze zmian klimatu (PI 5b),
- Gospodarka odpadami (PI 6a),
- Gospodarka wodno – ściekowa (PI 6b),
- Ochrona dziedzictwa kulturowego (PI 6c),
- Ochrona różnorodności biologicznej (PI 6d),
- Kompleksowa rewitalizacja (PI 9b, PI 9iv, PI 9i, PI 8iv)
- Aktywizacja osób bezrobotnych z terenu MOF (PI 8i)
- Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej (PI 8iii).
Zgodnie z zapisami Programu na realizację ZIT przeznaczono 72 815 604 euro, co stanowi 3,44% całkowitej alokacji RPO WP 2014-2020, w tym:
EFS -7 281 560 euro
EFRR - 65 534 044 euro