Serwis Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2018 za nami. W akcji, która trwała przez cały miniony weekend w całej Polsce udział wzięło wiele instytucji i stowarzyszeń, które oferowały różne atrakcje. Na Podkarpaciu można było wziąć udział w wycieczce po lotnisku w Jasionce, skorzystać z darmowej wejściówki do łańcuckiej storczykarni lub Kasyna Urzędniczego czy skorzystać z atrakcji przygotowanych przez Jasielski Dom Kultury. Główne wydarzenie organizowane w naszym regionie odbyło się na Rynku w Jarosławiu i miało szczególny wydźwięk. Zostało ono bowiem zorganizowane głównie z myślą o osobach niepełnosprawnych, zrzeszonych w kołach Polskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w regionie.

Jarosław w pomarańczowym barwach

Dopisała nie tylko pogoda, ale przede wszystkim uczestnicy, którzy zjechali do Jarosławia z różnych stron regionu. Wielu z nich na znak solidarności z osobami niepełnosprawnymi dołączyło tego dnia do swojej garderoby kolor pomarańczowy. Dodatkowym znakiem solidarności był udział w Marszu Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, który rozpoczął jarosławskie święto. Po oficjalnych przemówieniach przedstawicieli wojewódzkiego i lokalnego samorządu oraz różnych instytucji i stowarzyszeń odbył się sympatyczny happening z pomarańczowo – niebieskimi balonami wypełnionymi helem, które pofrunęły we wszystkie strony świata również symbolizując wyjątkowe święto godności obchodzone tego dnia w całym mieście. O godności słychać było wszędzie, a skojarzenia jakie budzi to słowo każdy mógł wypisać na olbrzymiej tablicy w centrum miasta. Już w ciągu pierwszych minut pusta plansza zaczęła zapełniać się kolorowymi słowami tj.: miłość, zrozumienie, bycie sobą itd.

Pomarańczowy marsz godności inaugurujący jarosławskie DOFE zgromadził tłumy osób.

Dla ducha i dla ciała  

Tętniący rynek przypominał ten sprzed wielu lat jeszcze za czasów świetności Jarosława, jako miasta kupieckiego. Na straganach można było skosztować pysznych potraw regionalnych. Kolejki ustawiały się do stoiska, na którym swoje specjalności serwował Paweł Gradowski – uczestnik IV edycji Masterchefa. W ofercie jarmarku oprócz kalorii oferowano również solidną dawkę aktywności fizycznej i adrenaliny. Zabawy, gry i rozgrywki sportowe oraz drobne ćwiczenia  nieustannie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Emocje panowały w każdym zakątku Rynku. Nie zabrakło ich również w momencie rozegrania „buli” – gry, polegającej na uderzaniu piłką o piłkę, w której swoich sił próbowali Wojciech Magnowski Dyrektor Departamentu Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie i Mariusz Mituś, szef jarosławskiego koła PSIM. Wyrównania walka obu panów wspierana przez osoby z niepełnosprawnościami wywołała ogromne emocje.  

Na wszystko to można było popatrzeć przez chwilę z góry. Wszystko dzięki uprzejmości jarosławskiego magistratu, który tego dnia udostępnił zwiedzanie wieży Ratusza zupełnie za darmo. Podobnie było z podziemną trasą turystyczną, wiodącą pod najpopularniejszymi kamienicami w Rynku, którą można było tego dnia bezpłatnie przejść z przewodnikiem. Na koniec wszyscy mocno kibicowali Krystianowi Herbie, przed którym nie ma już przeszkody, której by nie przeskoczył na rowerze. Uwieńczeniem pikniku było wspólne karaoke, które podobno było słychać w samej stolicy województwa.

Integracyjny piknik na rynku w Jarosławiu zgromadził tłumy uczestników

Fundusze likwidują bariery  

Organizatorami imprezy było jarosławskie koło PSONI wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego i odbyła się w ramach DOFE na Podkarpaciu. Jarmark miał nie tylko służyć integracji społecznej ale również pomóc w zapoznaniu się z barierami, które uniemożliwiają prowadzenie normalnego życia osobom z niepełnosprawnościami i niwelowanie ich, w czym z dużym powodzeniem pomagają również Fundusze Europejskie. Co potwierdza jarosławskie PSONI, będące jednym z aktywniejszych beneficjentów w regionie.

Konkurencje sportowe na Pikniku intergracyjnym w Jarosłwiu

Sylwia Tęcza

Symbol punktu na mapie Znajdź punkt informacyjny
Funduszy Europejskich

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w regionie
Al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
Telefon: +48 17 747 64 15 , +48 17  747 64 82
zapytaj@podkarpackie.pl
poniedziałek: 7:30 - 18:00, wtorek - piątek: 7:30 - 15:30

Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie, Rzeczypospolita Polska, Podkarpackie, Unia Europejska

Urzad Marszalkowski

Portal FE

Serwisy programów

 
 
 
 

© 2014-2022 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Domena chroniona przez SECTIGO

 Strona RPO 2020 na portalu Facebook    Strona RPO 2020 na portalu Youtube     Instagram     Kanał informacyjny nagłówków wiadomości RSS