Serwis Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego

 

Legendarne bieszczadzkie schronisko turystyczne Chatka Puchatka zostanie wyremontowane i rozbudowane. Umowę na dofinansowanie inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego podpisano na szczycie Połoniny Wetlińskiej. Prace, które obejmą między innymi wymianę dachu i budowę tarasu widokowego, mają kosztować 3 miliony złotych. Obiekt zostanie dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Podpisanie umowy na renowację Chatki Puchatka

Wsparcie udzielane Bieszczadzkiemu Parkowi Narodowemu jest dobrym przykładem synergii między działaniami na szczeblu regionalnym a rządowym „Programem dla Bieszczad”. Park w obecnej perspektywie finansowej korzystał już z funduszy Unii Europejskiej i realizuje szereg wartościowych projektów, które mają przede wszystkim za cel ochronę bioróżnorodności i rozwój zrównoważonej turystyki oraz edukację. Ten projekt z pewnością podniesie atrakcyjność bieszczadzkich połonin.

Projekt będzie realizowany na kwotę ponad 3 mln 700 tys. złotych, przy unijnym dofinansowaniu 2 mln 300 tys. złotych. W ramach projektu nastąpi rozbudowa obiektu schroniska, w którym będzie stacjonować Straż Parku Narodowego. Głównym celem projektu jest ochrona różnorodności biologicznej przed negatywnym oddziaływaniem turystyki. Poprawi się także bezpieczeństwo osób przebywających w górach – po pierwsze nadal będzie funkcjonować automatyczny punkt meteorologiczny na Połoninie Wetlińskiej. Przekazywane będą bieżące informacje pogodowe oraz o warunkach panujących na szlakach pieszych. Będzie tam też działał posterunek Straży Parku Narodowego, nadzorujący ruch turystyczny na szlakach i ścieżkach. W ramach tego samego projektu, już po rozbudowie schroniska, która ma potrwać zgodnie z planami dwa lata, powstaną nowe ścieżki przyrodnicze, Bieszczadzki Park Narodowy ma też w planach powrót do wypasu owiec na połoninach. Wszystko po to, aby to miejsce jeszcze bardziej przyciągało turystów. Projekt będzie realizowany do maja 2021 roku.

Chatkę Puchatka zna każdy, kto choć raz zmierzył się z wyprawą na Połoninę Wetlińską – jest to najwyżej położony obiekt w Bieszczadach Zachodnich (na 1228 m. n.p.m.) i jednocześnie w całym Województwie Podkarpackim. Od ponad pół wieku to stały element krajobrazu tej części Bieszczad. Turyści kochają to miejsce, choć zatrzymało się w czasie. Nie ma tu ani wody ani prądu ani kanalizacji. I choć są tacy, dla których to dodatkowa atrakcja tego miejsca, to coraz więcej osób jest przekonanych, że schronisko potrzebuje gruntownego remontu.

 

Symbol punktu na mapie Znajdź punkt informacyjny
Funduszy Europejskich

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w regionie
Al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
Telefon: +48 17 747 64 15 , +48 17  747 64 82
gpi@podkarpackie.pl
poniedziałek: 7:30 - 18:00, wtorek - piątek: 7:30 - 15:30

Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie, Rzeczypospolita Polska, Podkarpackie, Unia Europejska

Urzad Marszalkowski

Portal FE

Serwisy programów

 
 
 
 

© 2014-2022 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Domena chroniona przez SECTIGO

 Strona RPO 2020 na portalu Facebook    Strona RPO 2020 na portalu Youtube     Instagram     Kanał informacyjny nagłówków wiadomości RSS