Serwis Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego

 

1 października podczas uroczystej gali, która odbyła się w Ośrodku Garncarskim w Medyni Głogowskiej poznaliśmy laureatów II edycji konkursu „Podkarpackie. Mistrzowskie zmiany”, skierowanego do beneficjentów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Kapituła Konkursu pod przewodnictwem Wioletty Rejman, dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej nominowała 25 projektów po 5 w każdej kategorii konkursowej. W lipcu i sierpniu odbyły się wizyty u nominowanych, których celem było zebranie materiału fotoreporterskiego i przygotowanie raportu. Dzięki zebranym informacjom Kapituła wybrała ostatecznie 5 laureatów. Swojego „Mistrza zmian” wybrali również internauci.

Słowo do laureatów konkursu „Podkarpackie. Mistrzowskie Zmiany” skierował Christopher Todd, przedstawiciel Komisji Europejskiej, odpowiedzialny za politykę regionalną i miejską w Polsce:

W imieniu Komisji Europejskiej gratuluję wszystkim laureatom konkursu „Podkarpackie. Mistrzowskie Zmiany”! Te mistrzowskie projekty, pokazują przedsiębiorczość i pasję beneficjentów, którzy przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej realizują ambitne plany jednocześnie zmieniając rzeczywistość na lepsze. Fundusze europejskie oferują mieszkańcom oraz przedsiębiorcom Podkarpacia lepsze możliwości rozwoju i poprawę jakości życia – napisał w liście.

Laureaci konkursu:

„Mistrzem zmian” w kategorii: Inteligentny region

została firma Vianat Sp. z o.o.

za projekt „Żywność dla przyszłości – innowacje w zgodzie z Naturą”

Dzięki współfinansowaniu z unijnych funduszy powstała prototypowa instalacja produkcyjna, która umożliwiła wdrożenie chronionej patentem technologii produkcji bioaktywnych napojów z aronii oraz buraka i aronii: Aronia+ i Foshu Food. Zawarte w tych roślinach związki chemiczne wzmacniają nasz układ odpornościowy, obniżają ciśnienie krwi, opóźniają procesy starzeniowe w organizmie oraz zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory i choroby cywilizacyjne.

 

„Mistrzem zmian” w kategorii: Zielony region

została Gmina Tarnobrzeg

za projekt „Rozbudowa infrastruktury Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 w Tarnobrzegu”

Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 w Tarnobrzegu urządzono w dawnej stajni i ujeżdżalni, w pięknym otoczeniu zabytkowego parku Dzikowskiego. Dzięki dotacji unijnej wyremontowano obiekt oraz powiększono powierzchnię ekspozycyjną i edukacyjną. Zwiedzając wystawę, goście mogą w przystępny i atrakcyjny sposób zapoznać się z bogactwem przyrody w Tarnobrzeskiej Dolinie Wisły, która objęta jest programem Natura 2000, sieciującym chronione obszary przyrody na terytorium Unii Europejskiej.

 

„Mistrzem zmian” w kategorii: kreatywny region

została Gmina Miejska Mielec

za projekt „Poszerzenie i wzbogacenie oferty kulturalnej dla mieszkańców MOF Mielec poprzez rozbudowę i modernizację Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu”

Nowoczesna, wkomponowana w otoczenie bryła, przeszklone fasady oraz świetliki umożliwiające maksymalne wykorzystanie naturalnego źródła światła, wielofunkcyjne pomieszczenia, szerokie przejścia między regałami, swobodny dostęp do księgozbioru – taka jest rozbudowana i zmodernizowana Biblioteka Miejska w Mielcu. Obok wypożyczalni i czytelni urządzono tu Centrum Wiedzy o Mielcu i Regionie, galerię i salę audiowizualną, w podziemiach urządzono archiwum z przesuwanymi regałami.

 

„Mistrzem zmian” w kategorii: Przyjazny region

została Gmina i Miasto Rudnik nad Sanem

za projekt „Zwiększenie dostępności do edukacji przedszkolnej na terenie gminy i miasta Rudnik nad Sanem – budowa kompleksu żłobkowo-przedszkolnego – etap I”

Nowoczesny kompleks obejmujący przedszkole i żłobek w Rudniku nad Sanem działa od sierpnia 2018 r. Na zewnątrz wzrok przyciąga kolorowa bryła, figury egzotycznych zwierząt, dwa place zabaw i ogródek warzywny. W środku kolorowe sale edukacyjne z oddzielnymi łazienkami, wyposażone w nowoczesne zabawki, pomoce naukowe najnowszej generacji, tablice interaktywne i podłogi aktywne.

 

„Mistrzem zmian” w kategorii: Bezpieczny region

została firma SoftSystem Sp. z o.o.

za projekt „Prace B+R nad opracowaniem ekspertowego systemu do analizy danych pozyskanych z tkanek raka piersi metodą obrazowania przy użyciu magnetycznego rezonansu jądrowego”

Zespół badawczy SoftSystem, przy współpracy z naukowcami z Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, opracowali narzędzie informatyczne umożliwiające integrację danych z rezonansu magnetycznego oraz danych klinicznych w jeden system analityczny. Dzięki opracowanemu rozwiązaniu lekarze uzyskają dostęp do większej ilości informacji, co umożliwi im postawienie precyzyjnej diagnozy, a tym samym umożliwi lepszą personalizację leczenia.

 

„Mistrzem zmian” w głosowaniu internetowym

został projekt: „Poprawa infrastruktury dydaktycznej w gminie Radomyśl Wielki” zrealizowany przez Gminę Radomyśl Wielki.

Internauci oddali na niego: 7230 głosów.

Więcej o projektach na stronie konkursu: mistrzowskiezmiany.pl

 

Symbol punktu na mapie Znajdź punkt informacyjny
Funduszy Europejskich

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w regionie
Al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
Telefon: +48 17 747 64 15 , +48 17  747 64 82
zapytaj@podkarpackie.pl
poniedziałek: 7:30 - 18:00, wtorek - piątek: 7:30 - 15:30

Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie, Rzeczypospolita Polska, Podkarpackie, Unia Europejska

Urzad Marszalkowski

Portal FE

Serwisy programów

 
 
 
 

© 2014-2022 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Domena chroniona przez SECTIGO

 Strona RPO 2020 na portalu Facebook    Strona RPO 2020 na portalu Youtube     Instagram     Kanał informacyjny nagłówków wiadomości RSS