Serwis Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego

 

Podczas uroczystej gali w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, ogłoszone zostały wyniki trzeciej edycji konkursu „Podkarpackie. Mistrzowskie zmiany”. Konkurs skierowany był do podmiotów, które zrealizowały projekty dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 (RPO WP).Trzecia edycja konkursu „Podkarpackie. Mistrzowskie zmiany” pokazuje, jak fundusze unijne zwiększają konkurencyjność Podkarpacia. Nowatorskie rozwiązania w usługach społecznych, lepiej wyposażone szpitale i szkoły, modernizujący się transport, atrakcyjne propozycje w obszarze kultury i turystyki, znakomite warunki do rozwoju biznesu – to efekty realizacji programu regionalnego, które warto docenić.

Fundusze Europejskie nie przestają nas zadziwiać. Stwarzają nowe możliwości i pobudzają współpracę, poprawiają bezpieczeństwo i jakość naszego życia. Zanim uda się zrealizować projekt, trzeba się sporo napracować. Od przygotowania i złożenia wniosku o dotację do otrzymania ostatniej płatności często mijają lata. Warto jednak pracować na efekt. Projekty, które znalazły się w finale tej edycji konkursu są najlepszym dowodem skuteczności polityki spójności Unii Europejskiej.

Mistrzowie po raz trzeci

Podobno zwycięzca jest tylko jeden. Zaprzeczamy. W naszym konkursie jest aż siedmiu! – Ten rok jest wyjątkowy. Kończy się realizacja RPO WP, a jednocześnie trwają nabory do programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Weszliśmy w trzecią pełną perspektywę finansową. Co 7 lat pojawia się nowa pula funduszy unijnych – wynikająca z wieloletnich ram finansowych UE. Ta powtarzająca się siódemka towarzyszy nam już od prawie 20 lat obecności Polski w Unii Europejskiej. Warto było wydobyć tę symbolikę – wyjaśnia Wioletta Rejman, dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej.

Jednakże wszyscy nominowani do nagrody zasługują na uwagę. A nominacji mieliśmy 21. Dodatkowo Kapituła wyróżniła jeden projekt, natomiast internauci w głosowaniu internetowym wybrali swojego Mistrza.

Oto wyniki konkursu:

Mistrzem konkurencyjności zostało Podkarpackie Centrum Innowacji sp. z o.o., nagrodzone za projekt „Podkarpackie Centrum Innowacji”.

Nominacje w tej kategorii otrzymały:

 • Gmina Miasto Krosno za projekt „Utworzenie inkubatora przedsiębiorczości na terenie Gminy Miasto Krosno”
 • Gmina Miejska Przemyśl za projekt „Przemyski Inkubator Przedsiębiorczości i Innowacji”.

Mistrzem zdrowia został Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, nagrodzony za projekt „Profilaktyka, diagnostyka i kompleksowe leczenie chorób układu oddechowego z chirurgicznym i chemicznym leczeniem nowotworów klatki piersiowej na oddziałach klinicznych oraz rehabilitacją”.  

Nominacje w tej kategorii otrzymały:

 • Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Rymanowie za projekt „Mieszkania treningowe – szansą na samodzielność – 2”
 • Gmina Jasło / Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle za projekt „Teleanioł jasielski – usługi sąsiedzkie i teleopieka dla osób starszych niesamodzielnych”.

Mistrzem zrównoważonego rozwoju została Gmina Besko, nagrodzona za projekt „Dzienny Dom Pomocy Osobom Niepełnosprawnym – budynek pasywny”.

Nominację w tej kategorii otrzymali:

 • Bieszczadzki Park Narodowy za projekt „Zachowanie bioróżnorodności Połoniny Wetlińskiej poprzez ochronę zagrożonych gatunków przed negatywnym oddziaływaniem turystyki”
 • Związek Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa” za projekt „Rozwój gospodarki niskoemisyjnej oraz poprawa mobilności mieszkańców poprzez usprawnienie zrównoważonego transportu publicznego na terenie ROF”.

Mistrzem kultury i turystyki zostało Przedsiębiorstwo Rozwoju Infrastruktury Gminy Olszanica „PRI” sp. z o.o., nagrodzone za projekt „BIESZCZAD.ski – rewitalizacyjne koło zamachowe rozwoju gminy Olszanica”.

Nominację w tej kategorii otrzymały:

 • Gmina Miejska Przemyśl w partnerstwie z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej za projekt „Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu”
 • Gmina Zagórz za projekt „Kompleksowa ochrona dziedzictwa kulturowego na terenie MOF Sanok-Lesko – adaptacja ruin Zespołu Klasztornego Karmelitów Bosych na centrum kultury w Zagórzu”.

Mistrzem edukacji została Gmina Grodzisko Dolne, nagrodzona za projekt „Regionalne Centrum Robotyki Edukacyjnej.

Nominacje w tej kategorii otrzymali:

 • Educare et Servire Fundacja Antoniego Kamińskiego za projekt „Szkoła Rozwoju Talentów”
 • Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie za projekt „Utworzenie Podkarpackiego Centrum Nauki”.

Mistrzem wrażliwości społecznej zostało Stowarzyszenie „Radość” w Dębicy, nagrodzone za projekt „Kino Radość”.

Nominacje w tej kategorii otrzymali:

 • Gmina Miasta Dębica / Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dębicy za projekt „Sercem w seniora”
 • Gmina Białobrzegi za projekt „Budowa Ośrodka Wsparcia dla Osób Starszych w Korniaktowie Południowym”.

Mistrzem modernizacji została Gmina Jawornik Polski, nagrodzona za projekt „Kompleksowa rewitalizacja obiektów i ich otoczenia w Zespole Pałacowo-Parkowym w Hadlach Szklarskich w celu przywrócenia i nadania im funkcji turystyczno-rekreacyjnych”.

Nominacje w tej kategorii otrzymały:

 • Gmina Kolbuszowa za projekt „Ograniczenie problemów społecznych i gospodarczych w gminie Kolbuszowa poprzez nadanie nowych funkcji lub przywrócenie funkcji zdegradowanym terenom i obiektom wraz z zagospodarowaniem ich otoczenia”
 • Gmina Stalowa Wola za projekt „Rewitalizacja przestrzenna MOF Stalowej Woli”.

W tym roku Kapituła Konkursu przyznała również SPECJALNE WYRÓŻNIENIE, które otrzymała spółka PKP Polskie Linie Kolejowe za projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 25 na odcinku Padew – Mielec – Dębica, etap I”.

Mistrzem z wyboru internautów została Gmina Białobrzegi, której projekt „Budowa Ośrodka Wsparcia dla Osób Starszych w Korniaktowie Południowym” wygrał w plebiscycie internetowym (otrzymał 2576 głosów).

Wszystkim gratulujemy! Liczymy, że nagrodzone projekty i tym razem staną się inspiracją do przygotowania kolejnych ciekawych i potrzebnych przedsięwzięć.

Poznaj finalistów konkursu: https://mistrzowskiezmiany.pl

zdjęcie grupowe z wszystkimi uczestnikami gali konkursu Mistrzowskie zmiany

Symbol punktu na mapie Znajdź punkt informacyjny
Funduszy Europejskich

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w regionie
Al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
Telefon: +48 17 747 64 15 , +48 17  747 64 82
zapytaj@podkarpackie.pl
poniedziałek: 7:30 - 18:00, wtorek - piątek: 7:30 - 15:30

Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie, Rzeczypospolita Polska, Podkarpackie, Unia Europejska

Urzad Marszalkowski

Portal FE

Serwisy programów

 
 
 
 

© 2014-2022 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Domena chroniona przez SECTIGO

 Strona RPO 2020 na portalu Facebook    Strona RPO 2020 na portalu Youtube     Instagram     Kanał informacyjny nagłówków wiadomości RSS