Niestety mamy coraz więcej zgłoszeń na temat nieuczciwych firm i osób, które usiłują pobierać opłaty za udostępnianie materiałów informacyjnych o Funduszach Europejskich. Informujemy, że jakiekolwiek próby pobierania opłat m.in. za broszury, ulotki czy inne materiały związane z Funduszami to zwykłe oszustwo. Prosimy o większą czujność w takich sytuacjach.  

Bezpłatne konsultacje w punktach informacyjnych

Materiały na temat Funduszy Europejskich są bezpłatne. Osoby, które chciałyby się dowiedzieć więcej o możliwościach, jakie niosą środki unijne mogą korzystać z bezpłatnych konsultacji w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich w całej Polsce (oczywiście nie dotyczy to sytuacji, w której ktoś zleca np. napisanie wniosku firmie zewnętrznej). Każdy ma także możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji na temat możliwości wsparcia z Funduszy Europejskich w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich w całej Polsce.

Bezprawne pobieranie opłat

Jeśli otrzymasz ofertę odpłatnych wzorów dokumentów, treści Programów Operacyjnych, zestawień z terminami naborów wniosków czy innych publikacji poświęconych Funduszom Europejskim sprawdź, czy nie są one bezpłatne i powszechnie dostępne m.in. na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl

(w zakładkach „Zapoznaj się z prawem i dokumentami” oraz „Pobierz poradniki i publikacje”) lub na stronach regionalnych programów operacyjnych np. www.rpo.podkarpackie.pl. Jeśli nadal masz wątpliwość, czy oferta, którą dostałeś jest uczciwa, skontaktuj się ze specjalistą, który pomoże Ci to ustalić telefonicznie: (17) 773 60 28 lub w korespondencji mailowej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Pamiętaj! Nie musisz płacić za informacje dotyczące Funduszy Europejskich.

Jeśli masz pytania dotyczące Funduszy Europejskich, np. jak otrzymać dotację unijną skorzystaj z bezpłatnych usług Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich - bezpośrednio, mailowo lub telefonicznie.

Dane teleadresowe punktów znajdziesz tutaj: 

http://www.fundusze.podkarpackie.pl/index.php/o-sieci-pife

Polecamy również udział w bezpłatnych spotkaniach informacyjnych, które organizują Punkty Informacyjne oraz instytucje wdrażające środki unijne w całej Polsce, w tym również na Podkarpaciu.