Najpierw teoria, a dzień później zajęcia praktyczne w terenie. Wszystko po to, by znaleźć jeszcze lepsze rozwiązania przydatne w górach osobom ze szczególnymi potrzebami - tak wyglądało spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, włodarzy regionu oraz przedstawicieli instytucji, stowarzyszeń i podmiotów, którym nieobojętne są potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Spotkanie odbyło się pod hasłem: „Fundusze Udostępniają Bieszczady” w Stanicy Chreptiów w Lutowiskach.

Na zdjęciu Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego przemawia do zgromadzonych uczestników konferencji

Obecni na spotkaniu przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej na czele z Małgorzatą Jarosińską Jedynak – dużo czasu poświecili omówieniu możliwości, jakie w tym zakresie niesie Rządowy Program Dostępność Plus – Program ten został stworzony po to, by odpowiedzieć na potrzeby osób o szczególnych potrzebach, czyli osób z niepełnosprawnościami ale również seniorów. Chcemy likwidować bariery, przede wszystkim architektoniczne po to, by osobom  o szczególnych potrzebach żyło się lepiej i żeby w pełni mogły korzystać z tego co jest dla nich przeznaczone – mówiła w Lutowiskach Pani Minister.

Na zdjęciu grupa maszerująca ośnieżonym szlakiem w drodze do Bacówki pod „Małą Rawką”

W ramach Programu na łamanie różnych barier do 2025 roku wykorzystane zostanie ponad 23 miliardy złotych. – Przygotowujemy się do nowej perspektywy finansowej, przygotowujemy nowy regionalny program operacyjny. Powinniśmy tam zaznaczyć takie działania, które będą pomocne turyście z ograniczeniami – podkreślał Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Podczas konferencji zaprezentowano dostosowaną także do potrzeb osób niepełnosprawnych aplikację telefoniczną Ratunek - rozwiązanie, które ratuje życie. W ramach warsztatów praktycznych drugiego dnia konferencji GOPR-owcy poprowadzili na szlak grupę osób niewidomych i słabowidzących.

Na zdjęciu osoba niewidoma na nartach skiturowych, wędrująca po śniegu w asyście opiekuna

W konferencji uczestniczyli także: wicewojewoda Jolanta Sawicka, prezes zarządu głównego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Witold Tomaka, pełnomocnik zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego ds. Dostępności Benedykt Wojcieszak oraz przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Fot. Bartłomiej Kosiński
MFiPR