Serwis Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego

 

Nawet 12 mln zł może trafić do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z sektora turystyki w województwie podkarpackim. To kolejna transza środków uruchomiona w projekcie Przedsiębiorcza Polska Wschodnia - Turystyka. Firmy, które prowadzą lub chcą prowadzić biznes w jednym z 5 województw Polski Wschodniej, mogą otrzymać preferencyjne pożyczki na rozwój lub sfinansowanie wydatków związanych z bieżącą działalnością. W województwie podkarpackim pożyczki te udzielane są przez wyłonioną przez Bank Gospodarstwa Krajowego - Polską Fundację Przedsiębiorczości z siedzibą w Szczecinie.

Więcej pieniędzy i łatwiejszy dostęp do pożyczek

Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka to projekt wsparcia dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw działających w branży turystycznej i okołoturystycznej. Firmy mogą przeznaczyć otrzymane środki m.in. na budowę, remont lub rozbudowę obiektów noclegowych lub gastronomicznych, infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, uzdrowiskowej, kulturalnej i rozrywkowej, transport turystyczny, organizację i pośrednictwo turystyczne. O pożyczki mogą ubiegać się również rękodzielnicy i rzemieślnicy oraz przedsiębiorcy wytwarzający i sprzedający żywność ekologiczną, produkty tradycyjne i regionalne. Projekt finansuje Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków krajowych. Zarządza nim Bank Gospodarstwa Krajowego, a dystrybucją w regionach zajmują się instytucje finansowe. 

Uruchamiamy kolejną transzę środków dla branży turystycznej w Polsce Wschodniej. 60 mln zł, które przekazujemy do dyspozycji firm, wesprze nie tylko nowe inwestycje i dalszy rozwój turystycznych biznesów, lecz także pomoże przedsiębiorstwom we wciąż trudnym dla turystyki czasie pandemii. Nadchodząca wiosna i rozpoczynający się już wkrótce sezon turystyczny to dobry czas na przygotowanie się do przyjęcia turystów, rozwinięcia działalności, szukania nowych możliwości rozwoju. Chcemy, aby niskooprocentowane pożyczki udzielane na preferencyjnych warunkach dopasowanych do potrzeb branży, pomogły zrealizować te cele – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Pieniądze na inwestycje i na bieżącą działalność

Wartość pożyczki to 500 tys. zł, a maksymalny okres spłaty to 7 lat. Oprocentowanie wynosi 0,075 proc., możliwe jest także skorzystanie z 12 miesięcznej karencji w spłacie pożyczki oraz zmiennej wysokości rat (wysokość rat spłaty pożyczki może uwzględniać sezonowy charakter działalności turystycznej). W przypadku inwestycji w obiekty, które posiadają status „Miejsca Przyjaznego Rowerzystom” wzdłuż Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo oraz MŚP, które prowadzą działalność nie dłużej niż 2 lata, oprocentowanie jest jeszcze niższe – 0,0375 proc.

Przedsiębiorcy dotknięci trudną sytuacją związaną z pandemią COVID - 19, mogą skorzystać z korzystniejszych warunków pożyczek z projektu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia - Turystyka. Pożyczka w całości może zostać przeznaczona na sfinansowanie wydatków związanych z bieżącą działalnością firmy. Ułatwienia w spłacie pożyczek obejmują również:

  • możliwość skorzystania z 6-miesięcznych wakacji kredytowych dla spłat rat kapitałowych lub kapitałowo-odsetkowych
  • brak wymaganego wkładu własnego

Łącznie, do 2026 r. na pożyczki z projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia - Turystyka” zostanie przeznaczonych minimum 200 mln zł.

Szczegółowe informacje i dokumenty do pobrania znajdują się w serwisie Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

 

Symbol punktu na mapie Znajdź punkt informacyjny
Funduszy Europejskich

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w regionie
Al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
Telefon: +48 17 747 64 15 , +48 17  747 64 82
zapytaj@podkarpackie.pl
poniedziałek: 7:30 - 18:00, wtorek - piątek: 7:30 - 15:30

Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie, Rzeczypospolita Polska, Podkarpackie, Unia Europejska

Urzad Marszalkowski

Portal FE

Serwisy programów

 
 
 
 

© 2014-2022 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Domena chroniona przez SECTIGO

 Strona RPO 2020 na portalu Facebook    Strona RPO 2020 na portalu Youtube     Instagram     Kanał informacyjny nagłówków wiadomości RSS