Serwis Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego

 

Co Fundusze Europejskie mogą mieć wspólnego z modą? Okazuje się, że bardzo dużo. W naszym regionie tworzenie nowego wzornictwa przy udziale środków z Unii, czy też kierowanie tego wsparcia na inicjatywy związane z przemysłem krawieckim, hafciarskim czy modowym to nic nowego. Najlepszym na to dowodem jest działalność Fundacji Artystycznej GaMon z Tarnobrzega. To podmiot, który nie tylko powstał przy udziale funduszy, ale również rozwija się dzięki wsparciu unijnemu. Pomimo, że głównym filerem działania fundacji jest krawiectwo i szycie na miarę, to podmiot ten jest twórcą wielu modowych akcji i eventów. Jednym z nich jest zbliżający się Nadwiślański Fashion Week (NFW). W ramach wydarzenia szykowanych jest sporo aktywności związanych z Funduszami Europejskimi.

Wspólna inicjatywa miast i regionów

NFW to jedna z większych imprez kulturalnych w regionie. W programie eventu, który zaplanowano na 6,7 i 8 sierpnia br. znajduje się wiele ciekawych wydarzeń, których finałem będzie pokaz mody z udziałem polskich projektantów i znanych osób z show-biznesu. To inicjatywa, która odbywać się będzie przez trzy dni w różnych miejscach, na pograniczu województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego, a w jego organizację włączyło się kilka miast i gmin.

Modne Podkarpackie

NFW będzie też miejscem dyskusji o Funduszach Europejskich, które można wykorzystać na krzewienie, pielęgnację i promowanie kultury i tradycji – również tej związanej z wzornictwem, czy haftem. To tematyka szczególnie bliska Fundacji GaMon, której głównym filarem działalności jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego pozostawionego przez Lasowiaków. O lasowiackim hafcie, który staje się inspiracją w nowoczesnym wzornictwie, ale również o innych inicjatywach podejmowanych przez przedsiębiorcze kobiety z Podkarpacia mowa będzie podczas dużej debaty, która w ramach NFW odbędzie się

6 sierpnia br. w Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu. Tego dnia będzie można również skorzystać z konsultacji z ekspertem z Punktu Informacji Funduszy Europejskich na temat możliwych do pozyskania środków z Unii w obecnej oraz planowanej perspektywie finansowej 2021 – 2027.

Modne Fundusze

Fundusze Europejskie są pożyteczne, dzięki nim poprawia się funkcjonalność różnych miejsc w regonie. Niektóre z nich, dzięki unijnemu wsparciu stają się też jeszcze piękniejsze. Organizatorzy NFW postanowili to piękno uchwycić i utrwalić na zdjęciach w ramach specjalnej sesji. Na zdjęciach obok budynków prezentować się będą modelki w lasowiackich strojach. Taka sesja zdjęciowa w przyszłości będzie promowała miejsca, które poprawiły swoją funkcjonalność oraz wygląd dzięki Funduszom Europejskim. Są to m.in. Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Zamek w Baranowie Sandomierskim, Pałac w Dzikowie, czy zrewitalizowane fragmenty Stalowej Woli.

Film o Funduszach w plenerze

W ramach przedsięwzięcia planowana jest również plenerowa projekcja filmu Podkarpackie to Ty. Fenomen Miejsca. Fenomen ludzi, czyli filmu dokumentalnego o ludziach z regionu, którzy sięgnęli po środki unijne i spełnili swoje marzenia.

Więcej na temat inicjatywy Moda na Fundusze na fanpage: ModnePodkarpacie.

Modelka siedząca na wiklinianym krześlew pomieszczeniu pełnym kwiatów doniczkowychpe

Fot: Mariusz Dyszlewski
Makijaż: Alicja Chmiel
Modelka: Iza Marek

 

 

Symbol punktu na mapie Znajdź punkt informacyjny
Funduszy Europejskich

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w regionie
Al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
Telefon: +48 17 747 64 15 , +48 17  747 64 82
zapytaj@podkarpackie.pl
poniedziałek: 7:30 - 18:00, wtorek - piątek: 7:30 - 15:30

Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie, Rzeczypospolita Polska, Podkarpackie, Unia Europejska

Urzad Marszalkowski

Portal FE

Serwisy programów

 
 
 
 

© 2014-2022 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Domena chroniona przez SECTIGO

 Strona RPO 2020 na portalu Facebook    Strona RPO 2020 na portalu Youtube     Instagram     Kanał informacyjny nagłówków wiadomości RSS