Było to spektakularne zwieńczenie Dni Otwartych Funduszy Europejskich na Podkarpaciu w 2021 r. Przełożony z 18 września z powodu fatalnych warunków pogodowych pokaz dronów, odbył się w ubiegłą sobotę 9 października. Pomimo wieczornego chłodu, przejrzyste niebo nad lotniskiem przyszło obserwować wielu mieszkańców Krosna. Szacuje się, że drone show na miejscu obejrzało nawet 2 tysiące osób. Tymczasem rośnie liczba widzów internetowej wersji pokazów. Można je cały czas oglądać na stronie Odmienione Podkarpackie na Facebooku.

Element pokazu dronów z napisem PODKARPACKIE

Symbole rozwoju

Bez wątpienia był to ciekawy i innowacyjny event. Sto wielobarwnych statków powietrznych – zupełnie innowacyjnych i ekologicznych, zaprogramowano tak, by układały się w symbole, które w szczególny sposób nawiązują do województwa podkarpackiego. Muzyka i lektor dopełniły całości. W efekcie wzięliśmy udział w swoistego rodzaju seansie opowiadającym o rozwijającym się przy pomocy Funduszy Europejskich regionie, jego walorach i kreatywnych mieszkańcach. Zaczęło się od Łukasiewicza i efektów jego pracy, a skończyło na Podkarpackim Centrum Nauki 'Łukasiewicz', które powstaje przy udziale funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014 – 2020 w  podrzeszowskiej Jasionce.

To szczególnego rodzaju wprowadzenie mieszkańców regionu w przyszły rok, którego ambasadorem będzie Ignacy Łukasiewicz (stosowny list intencyjny w tej sprawie podpisany został 6 października w Rzeszowie).

Pokaz dronów z symbolem samochodu

W hołdzie mieszkańcom regionu

Drone Show został zorganizowany w ramach tegorocznych Dni Otwartych Funduszy Europejskich, które w tym roku odbywały się w Krośnie i Bóbrce. Tego typu wydarzenia plenerowe stanowią nieodłączny element promowania środków unijnych, które z uwagi na pandemię w ostatnich latach odbywa się w ograniczony sposób. Pokaz był bez wątpienia wyjątkowy, prawdopodobnie jedyny w tej części kraju i drugi w Polsce. Został zorganizowany w hołdzie wszystkim mieszkańcom Podkarpacia. Mamy nadzieję, że transmisja z pokazu dostępna dla widzów w Internecie będzie wspaniałą lekcją historii, pomoże w budowaniu poczucia dumy i tożsamości regionalnej.

Pokaz dronów - twarz Ignacego Łukasiewicza

 

Sylwia Tęcza
Oddział komunikacji i promocji Funduszy Europejskich