Właśnie wystartował konkurs, na który czekało wiele miast. Możliwe będzie otrzymanie pieniędzy na stworzenie dobrego Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP). Znamy już szczegóły naboru konkursowego, który jest skierowany do miast średnich i ich obszarów funkcjonalnych.

 

Terminy

Od 24 marca do 22 kwietnia 2022 r. będzie można składać wnioski o dofinansowanie ze środków unijnych na opracowanie Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP). W puli konkursu jest 8 mln zł, a maksymalny poziom dofinansowania wynosi 85% kosztów kwalifikowanych.

Stworzenie dobrego SUMP i rozwój zrównoważonej mobilności w miastach są kluczowe, jeśli chcemy realnie wpływać na poprawę jakości przestrzeni miejskiej. Te zmiany wiążą się ze zmniejszaniem zanieczyszczenia powietrza i zatłoczenia komunikacyjnego. Warto też pamiętać o współpracy z sąsiednimi gminami i miastami, by podjęte działania były bardziej skuteczne i miały większy zasięg.

 

Szczegóły konkursu 

Konkurs prowadzi Centrum Unijnych Projektów Transportowych, na którego stronie można znaleźć wszystkie szczegóły, w tym listę wnioskodawców mogących ubiegać się o dofinansowanie SUMP, wzory dokumentów, kryteria oceny projektów czy zasady prowadzenia oceny.

Równolegle prowadzony jest nabór pozakonkursowy dla drugiej grupy beneficjentów Programu Infrastruktura i Środowisko, tj. 13 ZIT wojewódzkich. Szczegóły również są dostępne na stronie CUPT.

Wsparcie finansowe środkami unijnymi w opracowaniu SUMP będzie kontynuowane w kolejnych latach z perspektywy finansowej 2021-2027. Nabory już uruchomione, jak i dopiero planowane, pozwolą na wsparcie miast zainteresowanych opracowaniem SUMP.

 

Gdzie szukać informacji:

Centrum Unijnych Projektów Transportowych, 00-844 Warszawa, Plac Europejski 2; tel. 22 262 05 00, fax 22 262 05 01

Pytania dotyczące procedury wyboru projektów oraz składania wniosków o dofinansowanie w ramach konkursu można przesyłać na email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., pisemnie lub za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP.

Pytania wraz z odpowiedziami będą opublikowane na dedykowanej stronie konkursu www.cupt.gov.pl w zakładce FAQ.

Pytania/wątpliwości powinny być zgłoszone najpóźniej do 18 kwietnia 2022 r. Pytania/wątpliwości, które wpłyną po tym terminie pozostaną bez odpowiedzi.

Informacja o możliwości zgłaszania pytań jest dostępna pod linkiem z ogłoszeniem konkursu.