Serwis Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego

 

Przy ulicy Lubelskiej w Rzeszowie otwarta została nowa część Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc. Inwestycja została sfinansowana z Funduszy Europejskich i budżetu samorządu województwa. Otwarcie połączono z piknikiem rodzinnym - „Z Funduszami Europejskimi oddychamy, zdrowe płuca mamy”.

Ważna inwestycja na mapie regionu

Rozbudowa centrum rozpoczęła się trzy lata temu i kosztowała 46 mln złotych, w tym 38,5 mln to wsparcie unijne, pozostałe środki pochodzą z budżetu samorządu województwa. Nowa część to pięciokondygnacyjny budynek, do którego przeniesiona i wyposażona została Klinika Gruźlicy i Chorób Płuc z najstarszej części szpitala, tzw. „Pałacyku” oraz Klinika Pulmonologii i Chemioterapii. W nowym obiekcie mieści się także zaplecze diagnostyczne – Klinicznego Zakładu Patomorfologii i Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej oraz zaplecze techniczne, w tym trzystrefowa Centralna Sterylizacja.

Długo czekaliśmy na tę inwestycję. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wykorzystać na to zadanie środki unijne. Ten nowy obiekt poprawia jakość leczenia, daje możliwość komfortu pracy lekarzom, pielęgniarkom, całemu personelowi, a przede wszystkim pacjentom, którzy będą tu przebywać – mówił podczas uroczystego otwarcia marszałek Władysław Ortyl.

Ważna uroczystość

W uroczystym otwarciu uczestniczyli także: podkarpaccy parlamentarzyści - Andrzej Szlachta, Jan Warzecha oraz Tadeusz Chrzan. Obecna była także Małgorzata Jarosińska-Jedynak – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki regionalnej, wojewoda Ewa Leniart, a także dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 – Janusz Ławiński. Podkarpackie Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie od 2017 roku funkcjonuje w strukturach Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina. I to właśnie KSW nr 1 odpowiadał za tę inwestycję:

W tym nowym kompleksie znajdują się nie tylko kliniki, które zostały przeniesione ze starej części, ale bardzo nowoczesny Kliniczny Zakład Patomorfologii, który posiada jedną z najbardziej nowoczesnych linii do obróbki materiału tkankowego. Dla pacjenta jest to bardzo ważne, bo skraca czas oczekiwania na wynik badania – mówił dyrektor KSW nr 1 Janusz Ławiński.

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreślała z kolei znaczenie tej inwestycji dla bezpieczeństwa zdrowotnego regionu:

Chciałam podziękować panu marszałkowi za te odważne decyzje, które podejmuje realizując zarówno Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, ale również projektując przyszłą perspektywę 2021-27, kiedy właśnie sektor ochrony zdrowia, poprawa bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców jest traktowana priorytetowo.

Poseł Andrzej Szlachta mówił zaś, że jest to dobry dzień dla rzeszowskiej i podkarpackiej ochrony zdrowia, bo oddawany jest bardzo nowoczesny obiekt. Mówił też o działaniach rządu w sferze ochrony zdrowia:

Kilka lat temu, kiedy przejmowaliśmy kierowanie państwem, poziom finansowania służby zdrowia wynosił 4,6 procent PKB, teraz zbliżamy się do 6 procent i chcemy osiągnąć ten standard europejski czyli 7 procent PKB – mówił poseł Andrzej Szlachta.

Poseł Tadeusz Chrzan zauważył z kolei, że nowy obiekt szpitalny oznacza, że więcej pacjentów będzie w nim leczonych, a więc finansowanie z NFZ pozostanie na Podkarpaciu:

Te pieniądze, które są w naszym podkarpackim oddziale NFZ nie muszą płynąć za pacjentem do innych specjalistycznych ośrodków zlokalizowanych w kraju, co w konsekwencji oznacza większy komfort leczenia, bo każdy z nas chciałby się leczyć jak najbliżej domu, w jak najlepszych warunkach, co dzisiaj na Podkarpaciu jest spełnione – mówił poseł Tadeusz Chrzan.

Obecna na otwarciu wojewoda Ewa Leniart powiedziała z kolei:

Cieszę się, że ta inwestycja poprawia standard usług świadczonych dla pacjentów z naszego regionu, z naszego województwa o co nieustannie zabiegamy, a dzięki dobrym i trafionym inwestycjom, ten standard się zmienia – mówiła wojewoda Ewa Leniart.

Koniec pierwszego etapu

Oddany nowy budynek to tylko pierwszy etap inwestycji. Szpital KSW nr 1 kończy właśnie  przygotowania do przetargu na kolejne etapy projektu. W najbliższych dwóch latach przebudowane zostaną pozostałe budynki szpitala, razem z infrastrukturą techniczną, instalacjami, zagospodarowaniem terenu oraz zakupem wyposażenia, w tym sprzętu medycznego do diagnostyki i leczenia. Powstaną m.in.: oddział rehabilitacji pulmonologicznej, kompleks Poradni Chirurgii Klatki Piersiowej z Pracownią Bronchoskopii oraz nowoczesna Izba Przyjęć. Dzięki temu pacjenci, w tym osoby po przebytym wirusie Covid-19, otrzymają kompleksową opiekę. Koszt całej inwestycji to około 80 mln zł.

Choroby układu krążenia leczone kompleksowo

Szpital ten ma wysoki poziom referencyjności i kierowani są tu najciężej chorzy pacjenci z całego województwa. Świadczone są kompleksowe usługi w zakresie chorób układu oddechowego, mowa tutaj przede wszystkim o nowotworach, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, obturacyjnym bezdechu sennym, gruźlicy, ale też chorobach alergicznych. Rak płuc jest jednym z najczęściej występujących schorzeń nowotworowych w naszym kraju, a choroba obturacyjna płuc i choroby dolnych dróg oddechowych są drugą, co do częstości występowania, chorobą pulmonologiczną po raku płuca – mówi Adrianna Obutelewicz – Pyrzyńska, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.

Piknik z okazji otwarcia

Otwarcie nowego budynku szpitala zostało połączone z piknikiem rodzinnym, podczas którego dla dzieci przygotowano malowanie twarzy, upinanie fantazyjnych warkoczy, bańki mydlane, dmuchańce. Dorośli z kolei mogli wykonać podstawowe badania - m.in. skontrolować poziom cukru we krwi i zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi oraz skorzystać z konsultacji lekarskich. Odbył się także quiz: „Znasz Fundusze? To grasz! O funduszach odpowiedź krótka – roślina do ogródka”. Za prawidłowo udzieloną odpowiedź można było otrzymać zieloną roślinkę – symbol zdrowego życia i otoczenia.

Oprac: Biuro Prasowe UMWP w Rzeszowie

 Moment symbolicznego przecięcia wstęgi w drzwiach wejściowych na oddział przez sześciu mężczyzn i dwie kobiety

Symbol punktu na mapie Znajdź punkt informacyjny
Funduszy Europejskich

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w regionie
Al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
Telefon: +48 17 747 64 15 , +48 17  747 64 82
zapytaj@podkarpackie.pl
poniedziałek: 7:30 - 18:00, wtorek - piątek: 7:30 - 15:30

Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie, Rzeczypospolita Polska, Podkarpackie, Unia Europejska

Urzad Marszalkowski

Portal FE

Serwisy programów

 
 
 
 

© 2014-2022 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Domena chroniona przez SECTIGO

 Strona RPO 2020 na portalu Facebook    Strona RPO 2020 na portalu Youtube     Instagram     Kanał informacyjny nagłówków wiadomości RSS