Najnowszy numer magazynu „Zobacz zmiany” już gotowy! W naszej publikacji znajdziesz artykuły z przydatnymi wskazówkami oraz takie, które pozwalają na poszerzanie wiedzy o funduszach.

Nowa Krajowa Polityka Miejska 2030 w znacznym stopniu poświęcona jest najważniejszym wyzwaniom miast i ich obszarów funkcjonalnych, jakim jest tworzenie takich warunków, aby mogły się rozwijać w sposób zrównoważony i oferować mieszkańcom wysoką jakość życia – wyjaśnia Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej w rozmowie Zazielenianie miast.

W tej perspektywie finansowej posiadanie Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej będzie obligatoryjne dla Miejskich Obszarów Funkcjonalnych przy pozyskiwaniu środków na transport niskoemisyjny. W 2018 r. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zainicjowało pilotaż, który pomógł wybranym miastom w przygotowaniu takiego dokumentu. Więcej na ten temat w artykule: Zielony i przyjazny transport miejski.

Ciekawie zapowiada się również sekcja „Dobre praktyki”, którą tym razem poświęciliśmy w większości projektom związanym z rewitalizacją. Gmina Olszanica przygotowała szeroki program rewitalizacji, w którym turystyka jest drogą do stworzenia mieszkańcom szans na aktywizację zawodową. W Jaśle dzięki przemyślanej rewitalizacji powstało m.in. Centrum Techniki, Kultury i Przedsiębiorczości. Zagospodarowanie zdegradowanych terenów wokół Jeziora Tarnobrzeskiego to z kolei szansa na pracę przy ich utrzymaniu lub w nowych punktach gastronomicznych.

Zachęcamy do obejrzenia filmiku promującego ten numer.

Wersja mobilna – możliwa do odtwarzania na tabletach i smartfonach: zobaczzmiany.pl/wydanie/2-2022/

Wersja dostępna – PDF (rozmiar: 5,90 MB)

Poprzednie numery magazynów znajdują się w sekcji „Archiwum” pod tym linkiem