Letnia Akademia Przyjaźni z Funduszami Europejskimi to moc bezpłatnych atrakcji integrujących mieszkańców Rzeszowa i województwa podkarpackiego z przybywającymi do Polski obywatelami Ukrainy, którzy zmuszeni zostali do ucieczki przed wojną. Cykl wydarzeń Rzeszowskiego Domu Kultury będzie realizowany w okresie wakacyjnym na terenie całego miasta, a jego inauguracja nastąpi już w piątek 1 lipca 2022 roku o godzinie 17:00 w Parku Papieskim podczas pierwszej odsłony Wakacyjnej Akademii Smyka.

W ramach Letniej Akademii Przyjaźni z Funduszami Europejskimi Rzeszowski Dom Kultury zrealizuje 35 integracyjnych wydarzeń, wśród których znajdą się zarówno cykle warsztatowe, jak i seria imprez plenerowych. Wszystkie inicjatywy są bezpłatne i realizowane będą przez cały lipiec oraz sierpień 2022 roku. Wśród przygotowanych działań znajdą się:

  • Wakacyjna Akademia Smyka – cykl dziewięciu imprez plenerowych z warsztatami i animacjami dla dzieci, które organizowane będą w formie mobilnego domu kultury w każdy wakacyjny piątek w rzeszowskich parkach i na miejskich placach zabaw.
  • Bajki i Historie Piaskiem Malowane – widowiska i rodzinne warsztaty, które przeprowadzone zostaną przez Fundację Wielkiej Matki w wybrane piątki lipca w trzech filiach Rzeszowskiego Domu Kultury na terenie miasta.
  • Polsko-Ukraińska Akademia Artystyczna – pięć cyklów warsztatów dla dzieci i młodzieży, które zrealizowane zostaną w okresie wakacyjnym w wybranych filiach Rzeszowskiego Domu Kultury. Do wyboru warsztaty: taneczne, modowe, muzyczno-rytmiczne, plastyczne i aktorskie.
  • Europejski Piknik Przyjaźni – integracyjna impreza plenerowa dla wszystkich grup wiekowych, która odbędzie się w niedzielę 31 lipca na terenie przy rezerwacie przyrody Lisia Góra. W programie: warsztaty, pokazy, zabawy oraz koncerty.
  • mUzyczne dialogi Europy – koncert plenerowy polskich oraz ukraińskich artystów, który odbędzie się w niedzielę 14 sierpnia na parkingu przy Rzeszowskim Domu Kultury filia Słocina. Wydarzeniu towarzyszyć będą warsztaty dla muzyków z zakresu współpracy z realizatorem dźwięku.

Wszystkie działania są współfinansowane z Funduszy Europejskich i udział w nich jest bezpłatny. Dokładny program oraz szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych wydarzeń dostępne są na stronie internetowej www.rdk.rzeszow.pl

Pełne informacje o akcji w dwóch językach są dostępne pod tym adresem: https://rdk.rzeszow.pl/letnia-akademia-przyjazni-z-funduszami-europejskimi/ 

Plakat wydarzenia w kolorystyce biało-niebiesko-żółtej, opracowany w języku polskim i ukraińskim. Wszystkie treści zawarte na plakacie znajdują się w treści artykułu