Serwis Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego

 

Idea Lab – rozwój istniejącego zaplecza B+R ML System

Opis projektu

ML System z Zaczernia koło Rzeszowa zajmuje się poszukiwaniem innowacyjnych rozwiązań budowlanych, których celem jest produkcja energii elektrycznej ze słońca. Początkowo firma skupiała się na rozwoju technologii tradycyjnych paneli fotowoltaicznych montowanych na budynkach, potem na fasadowych rozwiązaniach, m.in. szklanych ścianach, żaluzjach i świetlikach. Spółce udało się opracować technologię, która wykorzystywane w nich standardowe szkło pozwala zastąpić szkłem zintegrowanym z komórkami fotowoltaicznymi. Szklane fasady nie tylko więc zdobią, ale też służą produkcji prądu. W ostatnim czasie firma inwestuje w urządzenia instalowane w obiektach Smart City.

W ramach projektu rozbudowano Fotowoltaiczne Centrum Badawczo-Rozwojowe oraz utworzono Centrum Badawcze Mikroukładów Elektronicznych. Umożliwia to przetestowanie pomysłów, które działają w laboratorium i przeniesienie ich do masowej produkcji. Są one wykorzystywane właśnie w obiektach Smart City (m.in. lampach parkowych, słupach oświetleniowych, wiatach parkingowych). W nowo utworzonym Live Lab (laboratorium doświadczalnym) produkty są sprawdzane w warunkach zbliżonych do naturalnych. W ten sposób firma zyskuje pewność, że będą one dobrze działać, nawet wystawione na skrajne warunki atmosferyczne. – Ciągle udoskonalamy nasze produkty, zarówno panele fotowoltaiczne, jak i systemy magazynowania energii elektrycznej, by wszystko sprawnie działało także wtedy, gdy brakuje światła słonecznego – mówi Paweł Kwaśnicki, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego.

Część znajdujących się w laboratoriach bardzo zaawansowanych technologicznie urządzeń jest unikatowa na skalę światową. Kupiono m.in. dron z kamerami działającymi na podczerwień, systemy do pomiarów obiektów 3D, analizator mocy, zestawy testowe modułów czy nowoczesne oprogramowanie projektowe. Korzystają z nich także inne firmy i jednostki naukowe, prowadząc tu własne badania.

Galeria 

Pracownik Beneficjenta pracujący przy mikroskopie Panel fotowoltaiczny w trakcie testów Panel fotowoltaiczny w trakcie testów Pracownik testujący panel fotowoltaiczny Sprzęt zakupiony w ramach projektu

 

Informacje szczegółowe

Beneficjent

ML System SA

Program

Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020

Fundusz

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Całkowita wartość projektu

21 317 410,44 zł

Wkład UE

10 383 840,00 zł

 

Symbol punktu na mapie Znajdź punkt informacyjny
Funduszy Europejskich

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w regionie
Al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
Telefon: +48 17 747 64 15 , +48 17  747 64 82
zapytaj@podkarpackie.pl
poniedziałek: 7:30 - 18:00, wtorek - piątek: 7:30 - 15:30

Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie, Rzeczypospolita Polska, Podkarpackie, Unia Europejska

Urzad Marszalkowski

Portal FE

Serwisy programów

 
 
 
 

© 2014-2022 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Domena chroniona przez SECTIGO

 Strona RPO 2020 na portalu Facebook    Strona RPO 2020 na portalu Youtube     Instagram     Kanał informacyjny nagłówków wiadomości RSS