„Podkarpackie z tradycjami – Polska różnorodna dzięki Funduszom Europejskim” – to hasło przewodnie tegorocznej edycji „Dni Otwartych Funduszy Europejskich”, które zorganizowano na Stalowowolskich Błoniach. Atrakcji było mnóstwo. Od  dmuchańców i popcornu, plenerową patelnię przez rozgrywki sportowe, występy kabaretów po nocny pokaz balonów i fajerwerków. Dopełnieniem wydarzenia był przelot wojskowej grupy akrobatycznej „Orliki” będący zapowiedzią zbliżających się V Podkarpackich pokazów lotniczych w Turbii.

pokaz lotnicz orliki

Wspólne świętowanie rozpoczęło się we wczesnych godzinach popołudniowych, kiedy to na scenie głównej wystąpiły stalowowolscy artyści: podopieczni „Akademii dźwięku”, zespoły artystyczne Spółdzielczego Domu Kultury i Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Jednocześnie goście pikniku mogli odwiedzać zorganizowane na ternie imprezy strefy tematyczne, na których na czekała wspaniała zabawa i moc atrakcji dla dzieci i dorosłych:

Strefa Województwa Podkarpackiego ze swoimi stoiskami zaprezentowała okolicznym mieszkańcom potencjał naszego regionu

 strefa wojewodztwa podkarpackiego

Strefa Miasta Stalowej Woli ze stanowiskami miejskich jednostek zapewniła atrakcje dla dzieci i dorosłych,

 strefa mista st woli

Strefa Funduszy Europejskich gdzie prezentowali beneficjenci Funduszy Europejskich z województwa podkarpackiego a zachodzące w regionie zmiany podziwiać można było na wystawie plenerowej „15 lat Po” ukazującej zrealizowane projekty na przestrzeni 15 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej

 strafa beneficjentow funduszy

Strefa Sportowo – Rekreacyjna gdzie w rozgrywkach sportowych zmagali się aktywni uczestnicy wydarzenia,

Strefa Zdrowia, na której zainteresowani mogli sprawdzić swój stan zdrowia wykonując badania profilaktyczne,

Strefa dla dzieci z wieloma atrakcjami dla najmłodszych, od darmowych dmuchańców, trampolin, waty cukrowej i popcornu, przez gry, animacje, konsole, zabawy taneczne i plastyczno-muzyczne, po wystawę plenerową Muzeum Bajek czy zumbę dla dzieci,

strefa dla dzieci 2

Strefa Podkarpackie Tradycje pokazująca piękno naszych tradycji z możliwością zakupu tradycyjnych podkarpackich wyrobów i rękodzieła artystycznego. Tu Lokalne Grupy Działania, koła gospodyń wiejskich i inne organizacje zaprezentowały swój potencjał nie tylko kulinarny. W tej strefie degustować można było lokalne przysmaki, posłuchać folkowych przyśpiewek czy wziąć udział w konnej przejażdżce. O podniebienia uczestników DOFE zadbali również kucharze „Patelni plenerowej”, którzy przygotowali potrawę w lotniczym klimacie – zapiekane skrzydła drobiowe z miodem i kuskusem,

 strefa podkarpackie tradycje

Strefa Nauki zaprezentowała nasz potencjał naukowy . Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” zabrała chętnych do świata wirtualnej rzeczywistości. Można było poczuć się jak prawdziwy pilot zasiadając do symulatora lotu samolotem wielozadaniowym F-35, czy lotu szybowcem. Tu na ciekawych świata czekały m.in. eksponaty: model płatowca, Alfabet Morse`a, lustro Frankensteina czy łuk architektoniczny,

 stefa nauki

Strefa Lotnicza, na której zainteresowani mogli zrobić swoje modele szybowców, które wezmą udział w konkursie lotów podczas V Podkarpackich Pokazów Lotniczych 2 czerwca na lotnisku w Turbii.

 strefa litnicza

Wszystko to na terenie jednej z najpiękniejszych inwestycji w Stalowej Woli zrealizowanej dzięki Funduszom Europejskim - Rozwój terenów zielonych w Gminie Stalowa Wola.

W godzinach wieczornych scenę przejęły znane i lubiane kabarety - Formacja Chatelet i Kabaret Jurki. Wydarzenie zakończył nocny pokaz balonowy i fajerwerki.

pokaz balonow

Szósta edycja DOFE w województwie podkarpackim zmobilizowała do otwarcia swoich projektów dziesiątki beneficjentów. Oprócz wystawców  na Starowolskich Błoniach w akcji promocyjnej wzięło udział blisko 30 projektodawców. Tegoroczna edycja trwała od 11 do 12 maja i połączona była z obchodami 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Fot. Michał Bosek, Krzysztof Zajączkowski UMWP