Organizowali zbiórki rzeczowe od pierwszego dnia wojny. Później zaczęli nie tylko gromadzić najpotrzebniejsze rzeczy, ale także organizować transport towarów do ukraińskich miejscowości ogarniętych działaniami wojennymi i robią to nadal, również przy pomocy Funduszy Europejskich. Mowa o Fundacji Ramię w Ramię nad Osławą, która współpracuje z Podkarpacką Agencją Konsultingowo Doradczą z Jasła (PAKD).

PAKD z Unią

PAKD od wielu lat z sukcesem realizuje projekty finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Jako akredytowany Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej  aktywnie wspiera tworzenie i rozwój przedsiębiorstw społecznych, m.in. Fundację Ramię w Ramię nad Osławą. Przedsiębiorstwa te z które z kolei aktywizowały społeczność lokalną m.in. w powiatach: bieszczadzkim, sanockim, leskim,  jasielskim brzozowskim i krośnieńskim. Agencja, której siedziba mieści się w Jaśle, aktualnie realizuje projekt zatytułowany: Podkarpacki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej II. Jego zakres został niedawno poszerzony o dodatkowe 100 tys. zł. Te fundusze zostaną w pełni przeznaczone na organizację pomocy uchodźcom zza wschodniej granicy.

Stosy paczek z pieluszkami ułożone na sali gimanstycznej

Z Unii i Podkarpacia na Ukrainę

Pieniądze te częściowo już zostały zaangażowane. PAKD zakupiła za nie od przedsiębiorstw społecznych m.in. produkty żywnościowe o dłuższej dacie przydatności do spożycia, takie jak mąka, kasza czy makaron. Wśród darów znalazły się także środki piorące i czyszczące. Rzeczy te zostały przekazane Fundacji Ramię w Ramię nad Osławą, która zorganizowała ich transport na Ukrainę. Zakupione z funduszy unijnych dary wraz z innymi produktami rozwieziono do miast: Horodyszcze, Trostianiec i Czernihów. Trafiły nie tylko do indywidualnych gospodarstw, ale również m.in. do czernichowskiego szpitala. Zakres pomocy Fundacji znacznie wykracza poza fundusze, które udało się pozyskać w ramach projektu. Załadowane po brzegi tiry wysłano też do zachodniej Ukrainy: miasta Równego i Drohobycza. Obecnie przygotowywana jest pomoc humanitarna dla miasta Charków: - Zamierzamy sukcesywnie dostarczać zebraną pomoc w rejony świeżo wyzwolone spod okupacji rosyjskiej tak długo jak tylko będzie istniała taka potrzeba i możliwości – słyszymy od przedstawiciela Fundacji Ramię w Ramię – mamy nadzieję, że OWES będzie nas nadal w tym wspomagać.

Dzięki wsparciu OWES, inne przedsiębiorstwo społeczne – Fundacja Carpe Diem – przekazywało darmowe posiłki dla 40 osób z Ukrainy na terenie gminy Brzostek.

Czterech mężczyn rozładowujących samochód ciężarowy

Fot. Zdjęcia przedstawiają rozładunek i segregację rzeczy w miejscowości Horodyszcze na Ukrainie.

Sylwia Tęcza
Oddział promocji Funduszy Europejskich