Serwis Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego

 

Telebimy i bilboardy w dużych miastach, banery internetowe i telewizyjne spoty – to wszystko składa się na kampanię „W Podkarpackim, realizujemy się z Funduszami Europejskimi”, która ruszyła 1 sierpnia 2022 r.  Bohaterowie kampanii to mieszkańcy regionu, którzy zgodzili się opowiedzieć , w jaki sposób fundusze unijne pomogły im w realizacji planów i zamierzeń, a nawet pasji. Ich osobiste doświadczenia mają nie tylko podkreślić rolę i znaczenie funduszy w życiu każdego z nas, ale również zachęcić innych do sięgania po wsparcie z Unii Europejskiej.

Przed nami nowe rozdanie: program Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Do wykorzystania będzie ponad 2 mld euro. Na co je przeznaczymy? Doświadczenia z funduszami zwykłych ludzi, o których dowiemy się z kampanii mogą stanowić inspirację dla innych – podkreśla Wioletta Rejman, Dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.

Fundusze pomagają i małym, i dużym

Uczestnicy kampanii reprezentują różne podmioty i obszary działania o zróżnicowanej skali. Wśród nich są na przykład Panie, które w Woli Hyżneńskiej utworzyły Spółdzielnię Socjalną „Zakręcone”. Zaczynały działalność kilkanaście lat temu w tamtejszym Kole Gospodyń Wiejskich, oferując własne wypieki.  W pandemii ruszyły na pomoc osobom starszym i samotnym. Fundusze Europejskie  pomogły im w zrobieniu kolejnego kroku: pięć pozytywnych kobiet rozsmakowanych w domowej kuchni zajęło się gotowaniem i dostarczaniem do klientów tradycyjnych polskich dań: pierogów, gołąbków, bigosu itd. Obecnie nie wszystkie pracują w pełnym wymiarze, ale od sierpnia to się zmieni i wszystkie będą już na etacie. 

Gospodynie z Woli Hyżneńskiej wzięły udział w projekcie „ROWES – wsparcie rozwoju sektora ekonomii społecznej”, prowadzonym przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. Otrzymały 105 tys. zł na inwestycje i 60 tys. zł wsparcia pomostowego (na koszty związane z zatrudnieniem).

– Te pieniądze bardzo nam pomogły w doposażeniu kuchni w nowoczesny sprzęt i zatrudnieniu kobiet, które od wielu lat nie pracowały – podkreśla przedstawicielka Spółdzielni, Marlena Pleśniak. I dodaje: – Jesteśmy wszystkie bardzo zadowolone: jest praca na miejscu i comiesięczny dochód. Gdyby nie pomoc finansowa w ramach projektu „ROWES”, nie dałybyśmy rady tego wszystkiego zrealizować.

W ich przypadku dofinansowanie unijne oznacza nie tylko rozwój Spółdzielni, ale także ważny cel społeczny – przeciwdziałanie wykluczeniu zawodowemu kobiet z tamtego terenu.

Na drugim biegunie znajduje się spółka Fibrain, działająca w PPNT „Aeropolis” w Jasionce, twórca nowatorskich rozwiązań w branży systemów teleinformatycznych i telekomunikacji światłowodowej. Wraz ze spółkami-córkami zatrudnia około 1000 pracowników. Posiada prawie 20 lat doświadczenia w korzystaniu z Funduszy Europejskich. . Jak wylicza Michał Paśko, specjalista ds. projektów unijnych, Spółka  na przestrzeni lat otrzymała ponad 30 grantów na realizację projektów. W perspektywie finansowej 2014-2020 suma dofinansowania wyniosła około 100 mln zł.

– Były to w większości projekty badawczo-rozwojowe oraz inwestycyjne, a więc otrzymywaliśmy dofinansowanie przede wszystkim na rozwój własnego know-how, wiedzy w zakresie technologii produkcji oraz na zakup środków trwałych czy na budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego oraz zakładów produkcyjnych – informuje Michał Paśko. I dodaje: – Pozwoliło nam to rozwinąć unikatową technologię w skali kraju i Europy oraz zwiększyć moce produkcyjne. Bez środków unijnych rozwój Spółki byłby o wiele wolniejszy i na pewno nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy obecnie.

Nowe drogi, nowoczesne pojazdy szynowe, innowacje poprawiające jakość życia

Zmiany, które dokonały się na Podkarpaciu dzięki funduszom unijnym to nie tylko rozwijające się małe i duże biznesy, ale także rozwój infrastruktury, innowacje i wyższa jakość życia. Z unijnym dofinansowaniem zbudowano drogi, obwodnice i wiadukty, dzięki którym komunikacyjny krwioobieg Podkarpacia umożliwia jego lepsze skomunikowanie z resztą kraju, a podziwianie uroków naszego regionu stało się zdecydowanie przyjemniejsze. Podróżujący koleją mogą wsiąść do nowoczesnych pojazdów szynowych, które mkną po zmodernizowanych torach. Dzięki Funduszom Europejskim podupadające do niedawna budynki dworcowe, m.in. na stacjach Sędziszów Małopolski, Radymno czy Stalowa Wola Rozwadów, zmieniają się w wizytówki miast.

Dofinansowane z UE Podkarpackie Centrum Innowacji (PCI) stanowi pomost pomiędzy firmami, a uczelniami i wspiera różne śmiałe inicjatywy. Przy wsparciu PCI naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej opracowali program komputerowy do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona, a badacze z Uniwersytetu Rzeszowskiego stworzyli… specjalne batony dla osób unikających w diecie m.in. glutenu czy białka zwierzęcego.

Fundusze Europejskie wspierają też ochronę zdrowia. Z wysokiej jakości opieki kardiologicznej znany jest np. Szpital Wojewódzki im. Św. Ojca Pio w Przemyślu.

To tu z wykorzystaniem środków unijnych w oparciu o projekt Koordynowana opieka kardiologiczna w Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Ojca Pio w Przemyślu, stworzono nowy oddział rehabilitacji kardiologicznej, pododdział kardiologii inwazyjnej oraz pracownię hemodynamiki i angiologii. Specjalistyczny sprzęt i nowoczesne metody leczenia przyciągnęły do placówki nowych lekarzy.

Dowiedz się, zapytaj

Każdy z nas może sięgnąć po środki z Funduszy Europejskich. Przynoszą korzyści na wielu płaszczyznach naszego życia. Najlepszym przykładem są historie bohaterów zmian, którzy chętnie podzielili się swoim doświadczeniem w kampanii Województwa Podkarpackiego.

Niezbędne informacje i podpowiedzi w zakresie możliwości pozyskania środków unijnych można znaleźć w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich i na stronie www.rpo.podkarpackie.pl

Zobacz spoty telewizyjne

Spot nr 1

Spot nr 2

Spot nr 3

Spot nr 4

Spot nr 5

Symbol punktu na mapie Znajdź punkt informacyjny
Funduszy Europejskich

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w regionie
Al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
Telefon: +48 17 747 64 15 , +48 17  747 64 82
zapytaj@podkarpackie.pl
poniedziałek: 7:30 - 18:00, wtorek - piątek: 7:30 - 15:30

Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie, Rzeczypospolita Polska, Podkarpackie, Unia Europejska

Urzad Marszalkowski

Portal FE

Serwisy programów

 
 
 
 

© 2014-2022 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Domena chroniona przez SECTIGO

 Strona RPO 2020 na portalu Facebook    Strona RPO 2020 na portalu Youtube     Instagram     Kanał informacyjny nagłówków wiadomości RSS