Serwis Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego

Prawie 2 tys. uczniów podkarpackich szkół wzięło udział w konkursie, w którym należało pokazać, jak projekty finansowane przez Unię Europejską rozwinęły województwo podkarpackie. Uroczysta gala, ogłoszenie nazwisk zwycięzców i wręczenie nagród odbędzie w piątek, 13 maja o godzinie 10:00 w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.

Konkurs promujący unijne inwestycje na Podkarpaciu zorganizował Samorząd Województwa Podkarpackiego. Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich mieli opowiedzieć poprzez komiks, tekst piosenki lub grę planszową, w jaki sposób projekty finansowane z programów UE, wpłynęły na ich życie i rozwój regionu.

- Konkurs spotkał się z ogromnym zainteresowaniem uczniów. W żadnym z dotychczasowych konkursów nie mieliśmy takiej wysokiej frekwencji – mówi Wioletta Rejman z Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w Urzędzie Marszałkowskim. – Poziom prac był bardzo wysoki. Aż żal, że w każdej kategorii konkursowej mogliśmy nagrodzić tylko po sześć osób.  

Kreatywność i wiedza o UE

Żeby wziąć udział w konkursie trzeba było wykazać się nie tylko kreatywnością i zmysłem artystycznym, ale także mieć wiedzę na temat programów Unii Europejskiej. Uczniowie mieli narysować komiksy, napisać tekst piosenki lub przygotować prototyp gry planszowej. W każdym przypadku, punktem wyjścia były unijne projekty i ich wpływ na rozwój województwa podkarpackiego.

Na konkurs wpłynęła ogromna liczba zgłoszeń - uczniowie szkół podstawowych narysowali 1561 komiksów; gimnazjaliści napisali 302 piosenki; licealiści wymyślili 82 gry planszowe. W każdej kategorii jury przyznała nagrody za trzy pierwsze miejsce, a także po trzy wyróżnienia oraz łącznie 5 nagród dodatkowych.

Zgłoszone prace dotyczyły różnych spraw. Nie tylko najbliższego otoczenia uczniów, inwestycji w rozwój szkół i placów zabaw, ale także rozbudowy dróg czy odnowienia zabytków. Bohaterami wielu projektów byli mieszkańcy Podkarpacia, którzy dzięki unijnym programom założyli firmy, zdobyli nowy zawód lub znaleźli pracę.

– Prace uczniów pokazują pozytywny obraz Podkarpacia. Cieszę się, że młodzi ludzie widzą wpływ unijnych inwestycji na rozwój regionu – mówi Władysław Ortyl, Marszałek Województwa.

W nagrodę wycieczka do Brukseli

Na laureatów czekają konsole do gier wideo Xbox One z Kinectem, tablety Samsung Galaxy, a także telefony komórkowe Huawei P8 Lite. Nagrody wyróżnienia to vouchery o wartości 500, 400 i 300 zł do wykorzystania w sieci salonów Empik. Dodatkową nagrodą dla zwycięzców będą warsztaty z tworzenia komiksów gier oraz muzyczne. W konkursie przewidziano także nagrody specjalne. Nagrodzeni uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz opiekunowie artystyczni zwycięzców I miejsca pojadą na wycieczkę do Brukseli, na zaproszenie Tomasza Poręby, Posła do Parlamentu Europejskiego. Inną nagrodą specjalną jest wizyta w szkole reprezentacji siatkarzy z drużyny Asseco Resovia Rzeszów.

Konkurs był współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020.

Kontakt w sprawie konkursu:

Sylwia Tęcza
Oddział komunikacji i promocji RPO
Departament Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
tel. 17  850 17 24
fax.17  747 67 39
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Symbol punktu na mapie Znajdź punkt informacyjny
Funduszy Europejskich

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w regionie
Al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
Telefon: +48 17 747 64 15 , +48 17  747 64 82
zapytaj@podkarpackie.pl
poniedziałek: 7:30 - 18:00, wtorek - piątek: 7:30 - 15:30

Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie, Rzeczypospolita Polska, Podkarpackie, Unia Europejska

Urzad Marszalkowski

Portal FE

Serwisy programów

 
 
 
 

© 2014-2022 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Domena chroniona przez SECTIGO

 Strona RPO 2020 na portalu Facebook    Strona RPO 2020 na portalu Youtube     Instagram     Kanał informacyjny nagłówków wiadomości RSS