Poniższe odpowiedzi zawierają wyłącznie odniesienie do pytań. Wiążące rozstrzygnięcie wszelkich kwestii należy do kompetencji Komisji Oceny Projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, na podstawie szczegółowej analizy kompletnej dokumentacji projektowej złożonej przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonego naboru wniosków o dofinansowanie. Informacje podane w formie odpowiedzi na przesłane drogą elektroniczną pytania nie mogą stanowić podstawy do formułowania jakichkolwiek roszczeń. |
Zgodnie z Regulaminem konkursu, wsparcie mogą uzyskać wyłącznie projekty:
1) posiadające pozytywną opinię (w formie uchwały) Podkarpackiej Rady Innowacji (PRI) potwierdzającą, że projekt realizuje zapisy Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020 na rzecz inteligentnej specjalizacji (RIS3),
2) zidentyfikowane w trakcie procesu przedsiębiorczego odkrywania (PPO) realizowanego w ramach projektu pn. „Inteligentne specjalizacje – narzędzie wzrostu innowacyjności i konkurencyjności województwa podkarpackiego”, nr RPPK.01.02.00-18-0002/16 realizowanego przez Województwo Podkarpackie w ramach RPO WP 2014-2020
Bardzo proszę o doprecyzowanie - jak należy rozumieć pkt. 2? W jaki sposób nastąpi ustalenie czy złożony w odpowiedzi na konkurs projekt został "zidentyfikowany w trakcie procesu przedsiębiorczego odkrywania (PPO)" realizowanego w ramach wskazanego wyżej projektu Województwa Podkarpackiego?
W załączniku "Kryteria wyboru projektów wraz z metodologią obliczania" (str. 12, pkt 10) zapis brzmi: "weryfikowane będzie czy projekt wpisuje się w przedsięwzięcie zidentyfikowane w trakcie procesu przedsiębiorczego odkrywania (...)" natomiast ww. zapis w Regulaminie mówi o tym, że wsparcie mogą uzyskać wyłącznie projekty zidentyfikowane w trakcie procesu przedsiębiorczego odkrywania.
Możliwe, że intencja w przypadku obydwu zapisów była identyczna, natomiast czytając je literalnie, powstaje wątpliwość - czy w trakcie PPO zostały zidentyfikowane konkretne projekty i tylko one mogą uzyskać wsparcie?
Odpowiadając na pytanie dotyczące wskazanego sformułowania uprzejmie informuję, że:
- Termin „proces przedsiębiorczego odkrywania” został wprowadzony przez Komisję Europejską przed obecnym okresem programowania UE. Proces ten polega na wyłonieniu przez interesariuszy ze świata przedsiębiorczości najbardziej obiecujących obszarów rozwoju regionu w przyszłości. Ma też zademonstrować, w czym dany region najlepiej radzi sobie w dziedzinie badań, rozwoju i innowacji .
- Wspomniany wyżej projekt własny jest narzędziem do prowadzenia tego procesu w województwie podkarpackim. W ramach jednego z zadań projektu stworzono konkretne struktury, bez których prowadzenie procesu byłoby bardzo trudne. Tak więc, funkcjonuje już od 2005 roku Podkarpacka Rada Innowacyjności, zostały powołane do życia Panele Inteligentnych Specjalizacji oraz, w razie potrzeby, istnieje możliwość organizacji innych form prowadzenia PPO.
- Na stronie rsi.podkarpackie.pl zamieszczona jest informacja dotyczącą procedury uzyskania pozytywnej opinii PRI: W zależności od liczby i zakresów rzeczowych napływających wniosków organizowane będą odpowiednie tematycznie Panele Inteligentnych Specjalizacji oraz posiedzenia Podkarpackiej Rady Innowacyjności (Propozycje projektów, które w 2018 roku były przedmiotem prezentacji/dyskusji na spotkaniach Paneli nie będą przedstawione na Panelach przed posiedzeniem PRI);
- Powyższy opis oznacza, że wszystkie nowe propozycje przedsięwzięć powinny być, zanim trafią na obrady PRI, zaprezentowane na spotkaniach Paneli. W czasie trwania naboru projektów (do końca sierpnia 2019) będą organizowane Panele Inteligentnych Specjalizacji, na które będą zapraszani nowi wnioskodawcy. Wtedy będzie okazja do prezentacji i przedyskutowania idei projektu. Stanowić to będzie wypełnienie wymagania co do propozycji przedsięwzięcia, określonego jako: „− zidentyfikowanie w trakcie procesu przedsiębiorczego odkrywania (PPO)…”
- Obecnie oczekujemy na wypełnione przez potencjalnych beneficjentów Karty Projektu. Następnie, w zależności od zainteresowania uruchomiony zostanie proces. Każdy z wnioskodawców zostanie indywidualnie (mailowo) i zbiorowo (strona rsi.podkarpackie.pl) poinformowany o terminach spotkań Paneli Inteligentnych Specjalizacji oraz Podkarpackiej Rady Innowacyjności.
- Finałem procesu będzie opinia PRI co do propozycji projektu (w formie uchwały). I ta (pozytywna) uchwała Rady będzie dokumentem dopuszczającym, umożliwiającym wnioskodawcy złożenie wniosku o dofinansowanie projektu. Uchwała będzie stanowiła równocześnie potwierdzenie faktu przejścia propozycji projektu „fazy identyfikacji” w ramach procesu przedsiębiorczego odkrywania.