W pomoc obywatelom ukraińskim zaangażowani są od samego początku. Najpierw zaoferowali wolontariacką pracę na dworcu w Przemyślu. Pełnili dyżury i udzielali podstawowej opieki i informacji, a także udzielali się przy przygotowywaniu posiłków. Później włączyli się w poszukiwanie zakwaterowania potrzebującym kobietom z dziećmi, a nawet w szukanie pracy dla tych, które wyraziły taką chęć. Cały czas z pełnym zaangażowaniem organizują i pomagają przy organizacji zbiórek żywności i najpilniejszych rzeczy dla uchodźców. Mowa o pracownikach Podkarpackiego Regionalnego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, który prowadzony jest przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej oraz Podkarpacką Akademię Przedsiębiorczości.
Projekt Nawigator II rozszerzony
Już wiadomo, że pomoc ta nie ustanie, a dzięki Funduszom Europejskim możliwe będzie poszerzenie jej zakresu. PROWES współfinansowany jest aktualnie w ramach projektu Nawigator II - program rozwoju ekonomii społecznej. Instytucja ta otrzyma dodatkowe 100 tys. zł., które w całości zostaną wykorzystane na pomoc obywatelom Ukrainy:
Jak wynika z informacji uzyskanych w PROWES, środki te zostaną skierowane na realizację mechanizmu zakupów interwencyjnych przeznaczonych na wsparcie osób przybywających z Ukrainy do Polski w związku z atakiem Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, w tym zakup wyżywienia oraz małych poduszek i kocy w podmiotach ekonomii społecznej.
Projekty ZAZ-ów i OWES-ów dla Ukrainy
Możliwość poszerzenia projektu o dodatkowe fundusze z Unii to wynik ustaleń pomiędzy Województwem Podkarpackim, a przedstawicielami Komisji Europejskiej, które umożliwiają beneficjentom Regionalnego Programu Operacyjnego 2014 – 2020, w szczególności tym, którzy korzystają ze środków w ramach osi VIII związanej z Integracją Społeczną, a finansowaną z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) poszerzyć zakresy rzeczowe swoich aktualnie realizowanych projektów, by móc nieść pomoc potrzebującym obywatelom Ukrainy, przebywającym na Podkarpaciu.
Sylwia Tęcza
Oddział promocji Funduszy Europejskich