Serwis Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego

 

Organizowali zbiórki rzeczowe od pierwszego dnia wojny. Później zaczęli nie tylko gromadzić najpotrzebniejsze rzeczy, ale także organizować transport towarów do ukraińskich miejscowości ogarniętych działaniami wojennymi i robią to nadal, również przy pomocy Funduszy Europejskich. Mowa o Fundacji Ramię w Ramię nad Osławą, która współpracuje z Podkarpacką Agencją Konsultingowo Doradczą z Jasła (PAKD).

PAKD z Unią

PAKD od wielu lat z sukcesem realizuje projekty finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Jako akredytowany Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej  aktywnie wspiera tworzenie i rozwój przedsiębiorstw społecznych, m.in. Fundację Ramię w Ramię nad Osławą. Przedsiębiorstwa te z które z kolei aktywizowały społeczność lokalną m.in. w powiatach: bieszczadzkim, sanockim, leskim,  jasielskim brzozowskim i krośnieńskim. Agencja, której siedziba mieści się w Jaśle, aktualnie realizuje projekt zatytułowany: Podkarpacki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej II. Jego zakres został niedawno poszerzony o dodatkowe 100 tys. zł. Te fundusze zostaną w pełni przeznaczone na organizację pomocy uchodźcom zza wschodniej granicy.

Stosy paczek z pieluszkami ułożone na sali gimanstycznej

Z Unii i Podkarpacia na Ukrainę

Pieniądze te częściowo już zostały zaangażowane. PAKD zakupiła za nie od przedsiębiorstw społecznych m.in. produkty żywnościowe o dłuższej dacie przydatności do spożycia, takie jak mąka, kasza czy makaron. Wśród darów znalazły się także środki piorące i czyszczące. Rzeczy te zostały przekazane Fundacji Ramię w Ramię nad Osławą, która zorganizowała ich transport na Ukrainę. Zakupione z funduszy unijnych dary wraz z innymi produktami rozwieziono do miast: Horodyszcze, Trostianiec i Czernihów. Trafiły nie tylko do indywidualnych gospodarstw, ale również m.in. do czernichowskiego szpitala. Zakres pomocy Fundacji znacznie wykracza poza fundusze, które udało się pozyskać w ramach projektu. Załadowane po brzegi tiry wysłano też do zachodniej Ukrainy: miasta Równego i Drohobycza. Obecnie przygotowywana jest pomoc humanitarna dla miasta Charków: - Zamierzamy sukcesywnie dostarczać zebraną pomoc w rejony świeżo wyzwolone spod okupacji rosyjskiej tak długo jak tylko będzie istniała taka potrzeba i możliwości – słyszymy od przedstawiciela Fundacji Ramię w Ramię – mamy nadzieję, że OWES będzie nas nadal w tym wspomagać.

Dzięki wsparciu OWES, inne przedsiębiorstwo społeczne – Fundacja Carpe Diem – przekazywało darmowe posiłki dla 40 osób z Ukrainy na terenie gminy Brzostek.

Czterech mężczyn rozładowujących samochód ciężarowy

Fot. Zdjęcia przedstawiają rozładunek i segregację rzeczy w miejscowości Horodyszcze na Ukrainie.

Sylwia Tęcza
Oddział promocji Funduszy Europejskich

 

Symbol punktu na mapie Znajdź punkt informacyjny
Funduszy Europejskich

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w regionie
Al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów
Telefon: +48 17 747 64 15 , +48 17  747 64 82
zapytaj@podkarpackie.pl
poniedziałek: 7:30 - 18:00, wtorek - piątek: 7:30 - 15:30

Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie, Rzeczypospolita Polska, Podkarpackie, Unia Europejska

Urzad Marszalkowski

Portal FE

Serwisy programów

 
 
 
 

© 2014-2022 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
Domena chroniona przez SECTIGO

 Strona RPO 2020 na portalu Facebook    Strona RPO 2020 na portalu Youtube     Instagram     Kanał informacyjny nagłówków wiadomości RSS