Informacje o szkoleniu
Celem szkolenia jest zapoznanie beneficjentów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego z zagadnieniami dotyczącymi zapobiegania i zwalczania nadużyć w projektach realizowanych w ramach RPO WP na lata 2014-2020
Szkolenie odbędzie się 2 czerwca 2022 r. w godz. 9.00 - 15.00.
Szkolenie odbędzie się w formie on-line, uczestnicy biorący udział w szkoleniu sami decydują, w jakim miejscu z niego skorzystają - w domu czy w miejscu swojego zatrudnienia. Przed szkoleniem każdy z uczestników otrzymuje dostęp do pokoju konferencyjnego online.
Szkolenie prowadzone będzie w formie interaktywnej. Podczas spotkania uczestnik widzi na ekranie swojego komputera prezentację multimedialną, będącą podstawą wykładu, oraz trenera, omawiającego ujęte w programie szkolenia zagadnienia.
W trakcie szkolenia uczestnicy mogą na bieżąco, na czacie, zadawać pytania i wyjaśniać wątpliwości.
Osoby chętne do wzięcia udziału w szkoleniu prosimy o przesłanie formularza zgłoszeniowego.
W miarę możliwości w formularzu zgłoszeniowym prosimy podawać adres mailowy imienny, przypisany do jednej osoby, a nie np. do całego działu w Państwa instytucji. Ponadto prosimy, aby tym samym adresem, który podano w formularzu zgłoszeniowym, w dniu szkolenia logować się do pokoju konferencyjnego.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona, o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.
W przypadku gdy liczba chętnych będzie przewyższać planowaną liczbę uczestników, organizator zweryfikuje listę osób zgłoszonych i dopuści do udziału tylko jedną osobę z danej instytucji bądź firmy. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wprowadzenia listy rezerwowej.
O zakwalifikowaniu do udziału w szkoleniu uczestnik zostanie poinformowany mailowo przez pracownika urzędu marszałkowskiego ( ok 3 dni przed szkoleniem)
Zaproszenia na szkolenia on-line wysyłane są przez obsługę techniczną szkolenia na 2-3 dni przed szkoleniem. Jeśli okaże się, że nie dostali Państwo zaproszenia proszę zwrócić uwagę czy prawidłowo został wpisany adres mailowy w formularzu zgłoszeniowym, proszę nie interweniować w momencie trwania szkolenia, tylko wcześniej.
Z uwagi na małe grupy szkoleniowe prosimy o rozważne zgłaszanie się i informowanie o braku możliwości udziału w spotkaniu mimo wcześniejszej rejestracji. Pozwoli to na udział w szkoleniu innym chętnym osobom z listy rezerwowej.
Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami
Celem odpowiedniego zapewnienia stosownego komfortu, w przypadku gdy w szkoleniu planuje wziąć udział osoba z niepełnosprawnością, bardzo prosimy o wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa telefonicznie pod nr 17 747 64 86 lub elektronicznie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Po zakończonym szkoleniu, wysyłamy do Państwa ankietę, prosimy o jej wypełnienie i odesłanie na adres zwrotny.
Szkolenie poprowadzi pani Anna Wójtowicz-Dawid - doktor nauk prawnych; adiunkt w Instytucie Nauk Prawnych Uniwersytetu Rzeszowskiego; zajmuje się zagadnieniami prawa zamówień publicznych, pomocy publicznej, kontroli zarządczej oraz prawa finansowego, a także obsługą prawną projektów realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jest wieloletnim trenerem z zakresu zamówień publicznych, pomocy publicznej i kontroli zarządczej; autorka licznych publikacji o tej tematyce
Dla kogo
Szkolenie adresowane jest dla beneficjentów realizujących projekty w ramach RPO WP 2014-2020.
Program szkolenia
I.PODSTAWY PRAWNE, WPROWADZENIE
1. Podstawy prawne
2. Instytucje spoza systemu wdrażania programów operacyjnych współpracujące w zakresie nadużyć lub podejrzeń o nadużycia finansowe UZP, UOKiK, CBA, ABW, policja, prokuratura). Jakie mają uprawnienia, co robić, jakie przekazywać dokumenty/materiały.
II.UREGULOWANIA W ZAKRESIE PRZECIWDZIAŁANIA I POSTĘPOWANIA Z NADUŻYCIAMI FINANSOWYMI
1. Obowiązujące programy
2. Procedury wyjaśniające i karne
3. Najczęściej występujące nadużycia finansowe w projektach realizowanych w ramach RPO WP na lata 2014-2020
Zmowy przetargowe
Konflikt interesów
Korupcja
Fałszerstwo dokumentów
III. PRAKTYCZNE UREGULOWANIA W ZAKRESIE PRZECIWDZIAŁANIA I POSTĘPOWANIA Z NADUŻYCIAMI FINANSOWYMI
1. Czynności w zakresie przeciwdziałania przypadkom konfliktu interesów w projektach realizowanych w ramach RPO WP na lata 2014-2020
2. Czynności w zakresie przeciwdziałania korupcji
3. Czynności w zakresie przeciwdziałania przestępstwom przeciwko dokumentom
IV.IDENTYFIKACJA NADUŻYĆ FINANSOWYCH
1. System kontroli w projektach realizowanych w ramach RPO WP na lata 2014-2020
2. Analiza ryzyka wystąpienia nadużyć finansowych
3. Metodyka oceny ryzyka wystąpienia nadużyć finansowych
4. Na co zwracać uwagę ?
V.POSTĘPOWANIE W SYTUACJI ZIDENTYFIKOWANIA NADUŻYCIA FINANSOWEGO
1. Procedury obowiązujące w jednostce w sytuacji zidentyfikowania nadużycia finansowego
2. Powiadamianie właściwych organów
3. Kiedy należy powiadomić OLAF, UOKiK, CBA, Policję itp.
4. Postępowanie z informacjami o nadużyciach finansowych/podejrzeniach o nadużyciach pozyskanych od innych organów
VI.SPOSOBY ZAPOBIEGANIA WYSTĄPIENIOM NADUŻYĆ FINANSOWYCH
1. Etyka pracownika
2. Podział obowiązków i odpowiedzialności
3. Szkolenia i podnoszenie kwalifikacji
4. System kontroli wewnętrznej
5. Prowadzone rejestry
6. Raportowanie
VII. PODSUMOWANIE SZKOLENIA
Organizator szkolenia
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Al. Łukasza Cieplińskiego 4
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.