Informacje o szkoleniu

Szkolenie dotyczyć bedzie prawnych i społecznych warunków wdrażania koncepcji projektowania uniwersalnego. Ma na celu przybliżenie zagadnień związanych z poprawą dostępności przestrzeni publicznej uwzględniającej potrzeby osób z ograniczeniami mobilności i percepcji. Zajęcia prowadzone będą w formie wykładów, dyskusji oraz zajęć symulacyjnych. W trakcie szkolenia uczestnicy zapoznają się z podstawowymi zagadnieniami prawnymi oraz z założeniami koncepcji uniwersalnego projektowania. Ekspert ds. dostępności przedstawi model wdrażania koncepcji projektowania uniwersalnego przez samorządy.

 

(UWAGA!!! zmiana miejsca szkolenia) 

Szkolenie odbędzie się w dwóch terminach do wyboru  17 i 18 września 2018 r. w godz. 9.00 - 15.00 w sali konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, ul. Towarnickiego 3a. 

Terminy

Osoby chętne do wzięcia udziału w szkoleniu w dniu 17 września 2018 r. prosimy o przesłanie formularza zgłoszeniowego nr 1.

Osoby chętne do wzięcia udziału w szkoleniu w dniu 18 września 2018 r. prosimy o przesłanie formularza zgłoszeniowego nr 2.

 

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona, o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. O zakwalifikowaniu do udziału w szkoleniu uczestnik zostanie poinformowany mailem. W przypadku osób z niepełnosprawnościami prosimy o poinformowanie organizatora o swoich potrzebach, wypełniając odpowiednio formularz zgłoszeniowy. 

 

Szkolenie poprowadzi Dr hab. inż. arch. Marek Wysocki , prof. nadzw. Politechniki Gdańskiej– pracownik naukowy Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Dyrektor Centrum Projektowania Uniwersalnego – pierwszego w Polsce centrum badawczo-rozwojowego realizującego cele wdrażania koncepcji projektowania uniwersalnego w projektowaniu środowiska fizycznego, produktów i usług. Ekspert z zakresu projektowania przestrzeni dostępnej. Audytor dostępności obiektów i przestrzeni publicznych. Autor standardów dostępności przestrzeni publicznych. Jest pierwszym w Polsce „Access Oficerem”, powołanym na to stanowisko w 2014 roku przez samorząd Miasta Gdyni. Członek Komisji Ekspertów ds. Osób Niepełnosprawnych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Ekspert Grupy ON Inclusion 14-20 na rzecz wdrożenia koncepcji projektowania uniwersalnego w ramach programów unijnych (EFSI).

 

Dla kogo

Szkolenie adresowane jest do potencjalnych beneficjentów Osi II-VI Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Na szkolenie zapraszamy pracowników samorządów w szczególności osoby odpowiedzialne za inwestycje, pozyskiwanie funduszy zewnętrznych, planowanie przestrzenne oraz obsługę mieszkańców.

 

Program szkolenia

  1. Wprowadzenie do tematyki uniwersalnego projektowania
  • Codzienność wśród barier – dlaczego tak ważne jest projektowanie rozwiązań dostępnych dla wszystkich w samorządach.
  • Uwarunkowania społeczne dostępności.
  • Wykład na temat projektowania uniwersalnego (geneza i idea planowania uniwersalnego, podstawy prawne).
  • Zajęcia symulacyjne z doświadczania potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku.
  1. Dostępność w praktyce
  • Dobre praktyki w zakresie rozwiązań zwiększających dostępność
  1. Model wdrażania dostępności w samorządzie
  • Model wdrażania dostępności w samorządzie. Możliwości realizacji w ramach programu rządowego Dostępność Plus
  • Dyskusja nt. podstawowych barier w miastach/gminach (szczególnie miejsca publiczne, urzędy) dla osób z niepełnosprawnościami.
  • Odpowiedzi na pytania.

 

Organizator szkolenia

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Al. Łukasza Cieplińskiego 4
Tel. 17 773 60 61
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.