W dniach 27 - 28 lutego 2020 r. odbyła się w Arłamowie konferencja pod nazwą „Dzieci są najważniejsze – inwestycje funduszy europejskich  w rozwój i umiejętności dzieci w okresie programowania 2021 – 2027”.

Przedsięwzięcie było wspólną inicjatywą Komisji Europejskiej,  reprezentowanej przez Dyrekcję Generalną ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego,  Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Wzięli w niej udział  również przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Edukacji oraz Zdrowia, a także zaproszeni eksperci z kraju i zagranicy. Uczestnikami byli także przedstawiciele samorządów, w tym marszałkowie województw.

Konferencja poświęcona została tematyce nowej perspektywy finansowej UE 2021 – 2027 w kontekście działań w obszarach edukacji włączającej, wczesnodziecięcej opieki i edukacji, pieczy zastępczej i systemu wsparcia rodziny, zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

W ramach pierwszej sesji dotyczącej edukacji włączającej przybliżone zostały problemy  dotyczące dzieci ze specjalnymi problemami edukacyjnymi i wyzwania w tym obszarze w szczególności  dotyczące szkół. Nakreślono rolę edukacji w kontekście zapobiegania nierównościom w wychowaniu dzieci i młodzieży jak również zaprezentowany został projekt dotyczący wspierania podnoszenia jakości edukacji włączającej w Polsce.

W sesji drugiej dotyczącej wczesnodziecięcej opieki i edukacji zaprezentowane zostały korzyści jakie niesie wczesna  edukacja jej  wpływ na rozwój dziecka. Skupiono się również na przedstawieniu standardów jakości w opiece i edukacji małych dzieci, które  zapewne przełożą się na  wzrostu kapitału ludzkiego w przyszłości. Była również okazja na przedstawienie doświadczeń płynących z realizacji programu Maluch+.

Sesja trzecia dotykała problematyki pieczy zastępczej i systemu wsparcia rodziny, podczas której  korzyści płynące ze wsparcia środków UE zobrazował film Chorągwi Podkarpackiej ZHP. Dużo miejsca poświęcono omówieniu procesu deinstytucjonalizacji w Polsce oraz  przykładom dobrych praktyk możliwości rozwoju poprzez  rodzinne formy pieczy zastępczej.

Ostatnia sesja skupiła się na problematyce zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Praktykę w tej materii zademonstrowano na przykładzie projektu Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego utworzonego na warszawskich Bielanach. Ponadto, przedstawicielka Ministerstwa Zdrowia zaprezentowała wdrażaną od 2018r.,  reformę systemu ochrony zdrowia psychicznego.

Każdy z poszczególnych bloków tematycznych został podsumowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki  Regionalnej oraz  Komisję Europejską w krótkiej prezentacji przedstawiającej stanowiska i możliwe  kierunki wsparcia poszczególnych obszarów w nowym okresie programowania UE 2021-2027. 

Do pobrania:

Sesja I – „Edukacja włączająca”

  1. Edukacja dzieci ze specjalnymi potrzebami (pdf, 1.32 MB)
  2. Nierówności w edukacji (pdf, 954.88 KB)
  3. Rekomendacje dla edukacji włączającej w Polsce – projekt PWRS (pdf, 1.96 MB)
  4. Stanowisko Komisji Europejskiej (pdf, 453.44 KB)
  5. Stanowisko MFiPR (pdf, 759.23 KB)
  6. Wsparcie podnoszenia jakości edukacji włączającej w Polsce. Rekomendacje i działania priorytetowe (pdf, 474.41 KB)

Sesja II „Wczesnodziecięca opieka i edukacja”

Film nakręcony w żłobku wspartym z RPO Podkarpackie

  1. Korzyści z wczesnej edukacji (pdf, 1.51 MB)
  2. Jakość wczesnodziecięcej opieki i edukacji (pdf, 1.82 MB)
  3. Doświadczenia z realizacji Programu Maluch+ (pdf, 473.68 KB)
  4. Stanowisko MFiPR (pdf, 1.46 MB)
  5. Stanowisko Komisji Europejskiej (pdf, 844.89 KB)

Sesja III „Piecza zastępcza i system wsparcia rodziny”

Film o projekcie realizowanym przez ZHP 

  1. Podkarpacka Sieć Wsparcia Wychowawczej Funkcji Rodziny (pdf, 9.43 MB)
  2. Postęp procesu deinstytucjonalizacji w Polsce oraz dobre praktyki w zakresie rozwoju rodzinnych form pieczy zastępczej (pdf, 1.61 MB)
  3. Wsparcie dla osób opuszczających pieczę zastępczą (ppsx, 2.85 MB)
  4. Dobre praktyki we wspieraniu rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych (pdf, 2.65 MB)
  5. Stanowisko Komisji Europejskiej (pdf, 312.3 KB)
  6. Stanowisko MFiPR (pdf, 499.62 KB)

Sesja IV „Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży”

  1. Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży Warszawa - Bielany (pdf, 1.21 MB)
  2. Reforma w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży (pdf, 1.07 MB)
  3. Stanowisko Komisji Europejskiej (pdf, 313.94 KB)
  4. Stanowisko MFiPR (pdf, 681.24 KB)